بسیاری از سیل بندهای خوزستان همچنان تکمیل نشده اند

به گزارش خبرنگار مهر، کیامرث حاجی‌زاده ظهر سه‌شنبه در نشست وضعیت تاب‌آوری رودخانه‌ها و وضعیت سدهای استان در اداره کل مدیریت بحران خوزستان، اظهار داشت: کارگروه مقابله با سیلاب در مردادماه سال جاری به ریاست استاندار برگزار و تقسیم‌کار میان دستگاه‌های عضو ستاد پیشگیری انجام شد.

وی افزود: علاوه بر نشست‌های ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و شورای آب و برق استان نیز به طور مرتب برگزار می‌شد که یکی از مهم‌ترین مصوبات این نشستها ترمیم و استحکام‌بخشی سیل بندها در سراسر استان بود.

حاجی‌زاده بیان کرد: یکی دیگر از دلایل تکمیل نشده سیل بندها نبود اعتبارات است که این روزها بنا به شرایط خاص کشور و استان با این مسئله درگیر هستند؛ البته از سوی دیگر نیز بحران‌های متعددی در استان ایجاد شد که همه دست‌به‌دست هم دادند.

جانشین استاندار در ستاد پیشگیری و مقابله با بحران استان تصریح کرد: سیل بندها یکی از نقاط ضعف و از مهم‌ترین بخش‌ها در روستاها و زمین‌های زراعی هستند که پیش‌بینی آب‌گرفتگی در آنها وجود دارد؛ لذا در مدت‌زمانی که تا بارندگی‌های پیش رو باقی‌مانده باید متولیان امر کار را جدی‌تر بگیرند و اکنون نیز اگر سیل بندی در دست‌ترمیم دارند، باید هرچه سریع‌تر آن را به پایان برسانند.

وی توضیح داد: در کنار سیل بندها یکی دیگر از مکانیسم‌های مهم برای مقابله با سیلاب بالا بردن میزان تاب‌آوری رودخانه‌های استان است؛ باید در نقاطی از رودخانه‌ها استحکام‌بخشی دیواره رودخانه و لایروبی صورت گیرد یا در برخی نقاط مانند انتهای کرخه بازگشایی انجام شود.

حاجی‌زاده بیان کرد: با توجه به گزارش‌های اداره کل هواشناسی و سازمان آب برق استان در خصوص وضعیت حوضه‌های آبریز دز و کرخه باید آمادگی کامل و جدی از امروز داشته باشیم و نباید نسبت به این موضوع ریسک کنیم؛ برای این منظور لازم است طی امروز و فردا بازدید میدانی از انتهای رودخانه کرخه انجام شود و اگر لازم است ماشین‌آلاتی به منطقه اعزام شوند و بازگشایی انتهای کرخه صورت گیرد چرا که یکی از معضلات ما در سیلاب اخیر نبود خروجی آب و پس‌زدگی بود.

وی گفت: اکنون نیز بنا برگزارش سازمان آب و برق ظرفیت تاب‌آوری کرخه بیشتر از ۴۵۰ میلیون مترمکعب نیست و دبی بیش از این میزان را از خود عبور نمی‌دهد، اگر دبی بیش از این میزان باشد بعضی از مناطق روستایی و زمین‌های کشاورزی در پایین‌دست ممکن است دچار آب‌گرفتگی شوند

حاجی‌زاده اضافه کرد: لذا با توجه به دستورات استاندار خوزستان همه دستگاه‌ها عضو ستاد باید در آمادگی کامل برای مقابله باشند و با توجه به پیش‌بینی هواشناسی در خصوص بارندگی‌های آینده، دستگاه‌های متولی باید پروژه‌های در دست اجرا را کامل کنند و تمامی ماشین‌آلات و تجهیزات خود را آماده و در محل مستقر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *