ضعف در تعمیر و مرمت زیرساخت ها در سیل خسارت به بار آورد

در گزارش نهایی هیات ویژه سیلاب تاکید شد که ضعف در نگهداری، تعمیر و مرمت زیرساخت‌ها از جمله پل‌ها یکی از دلایل آسیب‌های وارده بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهلول علیجانی در نشست خبری هیات ویژه ملی سیلاب که امروز به صورت مجازی برگزار شد، گفت: ما در کارگروه هواشناسی به این نکته مهم رسیدیم که ماهیت اقلیمی کشور بی نظم است و نمی‌توان آن را به صورت دقیق پیش بینی کرد بلکه باید این بی نظمی را در برنامه‌ها در نظر بگیریم. بالاخص در شرایط فعلی که با پدیده گرمایش هوا مواجه هستیم، مساله بی نظمی اقلیم را باید در برنامه‌های توسعه عمران کشور مورد توجه قرار داد.

برنامه‌ریزی برای مدیریت توامان خشکسالی و ترسالی

رئیس کارگروه هواشناسی و اقلیم شناسی هیات ویژه گزارش ملی سیلاب با تاکید بر توجه به افزایش مخاطرات سیل و خشکسالی گفت: در این زمینه می‌توان اگر در دوره‌ای با ترسالی مواجه هستیم، از آن شرایط برای جبران در دوره خشکسالی استفاده کرد.

علیجانی به همکاری گروهی در مواقع وقوع بحران، قبل و بعد از آن تاکید کرد و افزود: پیشنهاد ما این است که یک سایت مجازی برای مدیریت یکپارچه وزارت نیرو، سازمان هواشناسی و شهرداری ایجاد شود تا در آن برنامه‌ریزی ها دقیق‌تر صورت بگیرد تا در عین هماهنگی هر کدام به اندازه سهم خودشان فعالیت داشته باشند.

علی‌اکبر آقا کوچک عضو کارگروه ملی زیرساخت هیات ویژه سیلاب به نتایج این کارگروه اشاره کرد و گفت: ما به ۸ سوال رئیس جمهور در خصوص عملکرد زیرساخت‌ها پاسخ دادیم؛ همچنین اعلام کردیم که میزان خسارت‌ها چقدر بوده و دلایل فنی خسارت‌ها و میزان رعایت آیین نامه و استانداردها چه میزان بوده است؟

خسارت ۱۶ هزار میلیاردی به زیرساخت‌ها

وی با اشاره به اینکه برای انجام این ماموریت مجموعاً ۳۲ نفر فعالیت کردند و در نهایت یک گزارش ۶۰۰ صفحه‌ای آماده شده است، گفت: بر اساس برآوردها مجموعه ۱۶ هزار میلیارد تومان به زیرساخت‌ها شامل پل، مدارس، مراکز درمانی، شبکه‌های آب و فاضلاب، شبکه‌های توزیع نفت و گاز، زیرساخت‌های کشاورزی و مخابرات و … خسارت وارد شده است.

خوزستان بیشترین خسارت را در سیلاب ۹۷ داشت

عضو کارگروه ملی زیرساخت هیات ویژه سیلاب گفت: از نظر استانی استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه و مازندران به ترتیب بیشترین خسارت‌ها در سیلاب دیدند. در برخی استان‌ها ۳۰ درصد خسارت گزارش شد که به دلیل سیل‌های محلی و زمین لغزش‌ها این خسارت‌ها وارد شده است.

زیرساخت‌هایی که بیشترین خسارت را دیدند

آقا کوچک با بیان این مطلب که به لحاظ نوع زیرساخت، زیرساخت‌های کشاورزی، راه‌ها و آب و فاضلاب بیشترین خسارت‌ها را دیدند، خاطرنشان کرد: در گزارش این کارگروه مشخص شد که دلیل خسارت‌ها، بعضاً به نواقصی برمی گردد که در آیین نامه وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین برای ما محرز شد که در نظام فنی و اجرایی کشور مسائلی شامل طراحی استانداردها، بودجه‌ریزی و روابط کارفرما و پیمانکار ضعف‌هایی وجود دارد؛ چرا که بعضاً مشخص شد زیرساخت‌های برخی سدها، پل‌ها، مجتمع‌های تولید نیرو که با استفاده از استانداردهای معتبر طراحی شده‌اند، آسیب جدی ندیده‌اند. این به بدان معناست که نظام فنی و اجرایی قادر است این مسائل را پیش بینی کند اما در برخی موارد نیازمند اصلاحاتی است.

ضعف در نگهداری، تعمیر و مرمت زیر ساخت‌ها

عضو کارگروه ملی زیرساخت هیات ویژه سیلاب ضعف در نگهداری، پایش، تعمیر و مرمت زیرساخت‌ها از جمله پل‌ها یکی از دلایل آسیب‌های وارده بوده است، تصریح کرد: یکی از پیشنهادات ما در این گزارش این است که به حجم زیاد پروژه‌های عمرانی که به لحاظ بودجه توانایی رسیدگی به آن وجود ندارد، رسیدگی شود.

آقاکوچک افزود: در این گزارش سازمان‌های مسئول از جمله وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، وزارت راه، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت را مورد خطاب قرار دادیم و به آنها توصیه‌هایی را مبنی بر قبل، حین و بعد از وقوع بحران ارائه دادیم. همچنین برای سازمان‌های مردم نهاد که می‌توانند نقش مهمی در تاب‌آوری زیرساخت‌ها داشته باشند، پیشنهاداتی را مطرح کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *