صدور پروانه ساخت برای واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده قطور آغاز شد

محمود بدلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ارزیابی مساکن روستایی این منطقه به اتمام رسیده‌ و کار صدور پروانه ساخت برای همه واحدهای احداثی منطقه، آغاز شده‌است، اظهار داشت: همچنین کار لکه‌گیری توسط نیروهای بنیاد مسکن در حال انجام است. 

وی با اشاره به وضعیت عملیات آواربرداری اظهار داشت: عملیات آواربرداری از واحدهای آسیب‌دیده در پنج روستای آسیب دیده «میر عمر»، «هسته جوک»، «گناویک»، «کوتان‌آباد» و «راویان» در حال انجام است. 

وی افزود: ١٢ دستگاه کمپرسی، یک دستگاه لودر و سه دستگاه بیل‌مکانیکی در این روستاها مشغول فعالیت است و طی روزهای آینده این فعالیت به سایر روستاها گسترش می‌یابد. 

وی تاکید کرد: مهمترین دلیل وارد شدن خسارت زیاد به خانه‌ها در زمین‌لرزه‌های خوی، وجود واحدهای مسکونی غیرمقاوم بوده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده جهت مقاوم‌سازی، بیان کرد: تسهیلات مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن‌های روستایی ۴۰۰ میلیون ریال است که با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت می‌شود.

بدلی با اشاره به منازل آسیب دیده نیز اظهار داشت: بر اثر  زمین‌لرزه ۶ هزار و ۱۳۷ واحد خانه آسیب دیده که‌ از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ واحد احداثی مسکونی بود که ۵۰۰ واحد در شهر قطور آسیب دیده و ۳ هزار و ۶۵۰ واحد روستاهای شهرستان خوی قرار داشتند. 

وی تاکید کرد: همچنین حدود ۳۵۰ واحد در روستاهای شهرستان سلماس آسیب جزئی دیدند که شامل ترک خوردگی منازل است. 

به گزارش ایرنا روز یکشنبه – چهارم اسفندماه – ابتدا منطقه «قطور» و سپس «زرآباد» خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن صدها راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.

امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه «قطور» شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر «زرآباد» را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.

زلزله دوم در «زرآباد» تنها چند مصدوم جزئی داشت اما تمرکز امدادگران و مسوولان بر روی آن موجب شد تا توزیع اقلام امدادی در بین زلزله‌زدگان قطور به فردای آن روز یعنی صبح روز «دوشنبه» موکول شود که متاسفانه برخی‌ها بلافاصله این تاخیر را در فضای مجازی به حساب نقصان کار گذاشتند. 

اما امدادگران، مسوولان و حتی نیروهای سپاهی و مرزبانی که از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله اول در منطقه حضور داشتند، از روز دوشنبه به بعد به صورت جهادی کمبودها را یکی پس از دیگری رفع کردند و بسیاری از افراد مطلع اکنون بر این عقیده هستند که دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در این حادثه غیرمترقبه، سنگ تمام گذاشتند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *