۵۰۰۰ چادر بین زلزله زدگان توزیع شد

به گزارش خبرگزاری رسا، آیدین رحمانی با اشاره به زمین لرزه‌های آذربایجان‌غربی اظهار داشت: بر اثر وقوع دو زمین لرزه با قدرت بالا و بیش از ۳۰ پس لرزه در منطقه قطور خوی و سلماس به ۶ هزار و ۱۳۰ واحد مسکونی خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصد وارد شد. در اثر این زمین لرزه‌ها خسارت جانی نداشتیم و ۱۲۷ نفر دچار آسیب شدند که ۱۰ نفر بستری و مابقی افراد به‌صورت سرپایی مداوا شدند.

وی با بیان این‌که دستگاه‌های اجرایی در امدادرسانی و اسکان اضطراری زلزله زدگان خوب عمل کردند، خاطر‌نشان کرد: نقش آفرینی سپاه و مرزبانی در ایجاد آرامش و توزیع اقلام امدادی بسیار حائز اهمیت و قابل تقدیر است. نزدیک به ۵ هزار چادر، ۴۵۰۰ وسیله گرمایشی و ۴۵۰۰ جیره غذایی ۷۲ ساعته در بین زلزله زدگان توزیع شده است.

رحمانی یادآور شد: برای بیش از ۴ هزار رأس دام مکان نگهداری ایجاد شده و با هماهنگی دامپزشکی، بهداشت و محیط زیست بیش از ۸۰۰ رأس دام تلف شده نیز به‌صورت بهداشتی دفن شدند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: مردم نوع دوست کشورمان و استان مشارکت خوبی برای کمک رسانی به زلزله زدگان دارند و تصاویر زیبایی از ایثار و همدلی را در منطقه رقم زده‌اند. این کمک‌ها با نظارت فرمانداری و بخشداری و توسط هلال احمر و نظارت بهداشت به‌طور عادلانه در بین مردم توزیع خواهد شد.

وی یادآور شد: برای حل مشکل تغذیه آسیب دیدگان با توجه به حساسیت مسئله به جهت احتمال شیوع بیماری‌های واگیردار و نیز بحث کرونا مقدمات تهیه غذای بهداشتی فراهم شده و امروز نیز با کمک نهادهایی چون سپاه و ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره) و نیز مردم روزانه نزدیک به ۴ هزار پرس غذای گرم در منطقه توزیع می‌شود.

رحمانی تصریح کرد: به منظور سرعت بخشی به روند آواربرداری تعداد ماشین آلات سنگین به ۱۰۰ دستگاه رسیده و تاکنون مراحل آواربرداری ۶۲ روستا علیرغم محدودیت راه‌های دسترسی و شرایط جغرافیایی منطقه انجام شده است.

وی تاکید کرد: با تدبیر استاندار آذربایجان غربی تمامی اماکن روستایی نوار ۲۰ کیلومتر مرزی در برابر حوادث مختلف بیمه شده‌اند و این مسئله شامل تمامی اماکن آسیب دیده در قطور می‌شود. در همان روز دوم وقوع زمین لرزه نمایندگان بیمه در منطقه حضور داشته و نسبت به ارزیابی خسارت‌ها اقدام کردند. همچنین جلسات مختلفی با شرکت بیمه گذار برگزار و مقرر شد تا در سریع‌ترین زمان ممکن خسارت‌های اماکن آسیب دیده تا سقف ۳۰ میلیون تومان پرداخت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان این که امیدواریم تا با فراهم شدن حضور فعال نهادهای متولی در بحث آواربرداری هر چه سریع‌تر مرحله بازسازی شروع شود افزود: با توجه به اهمیت بحث رعایت بهداشت در منطقه ۱۰۰ نیروی علوم پزشکی در ۷ اکیپ در منطقه حضور داشتند و نسبت به رصد و کنترل بیماری‌های احتمالی، معاینه بیماران و توزیع بسته‌های بهداشتی رایگان اقدام کردند و تاکنون در زمینه بهداشتی مشکل خاصی در منطقه بروز نیافته است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵۰۰ بسته بهداشتی به کمک مردم در بین زلزله زدگان توزیع شده و هنوز هم این روند ادامه دارد ابراز داشت: برای جبران خسارت احشام تلف شده به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم نیز جلسات و هماهنگی‌های مختلفی صورت گرفته و جهاد کشاورزی در این زمینه در حال انجام به تعهدات خودش است.

رحمانی گفت: تلاش برای رفع نواقص موجود و سرعت بخشی به آواربرداری و برنامه ریزی برای شروع بازسازی را در اولویت داریم. همچنین از نیروهای مسلح به‌ویژه سپاه و مرزبانی، رسانه‌ها، مردم و دستگاه‌های اجرایی در مسیر امدادرسانی به مردم آسیب دیده تقدیر می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *