تخته‌گاز آلودگی هوای آبیک در سایه کرونا

تخته‌گاز آلودگی هوای آبیک در سایه کرونا

ایسنا/قزوین شاخص آلایندگی هوای آبیک امروز ۱۱ اسفند ماه ۱۷۵ واحد را نشان می‌دهد که با این رقم شرایط هوا ناسالم بوده و گروه‌های پرخطر حتی‌الامکان باید از تردد در سطح شهر خودداری کنند.

از عوامل آلودگی هوا در شهر آبیک می‌توان به نیروگاه شهید رجایی اشاره کرد که استاندار قزوین در بهمن‌ماه در نشست با اهالی رسانه اعلام کرده است اگر میزان آلایندگی آبیک از ۱۴۰ واحد عبور کند نیروگاه تعطیل خواهد شد!

حسن عباس‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر نیروگاه میزان استفاده از مازوت را به میزان ۵۰ درصد کاهش داده است.

وی ادامه داد: آلودگی شهر آبیک به سه دلیل بروز پیدا می‌کند، علت نخست آن است که آلودگی شهرهای تهران و البرز توسط باد به سمت آبیک منتقل می‌شود؛ فعالیت معدنی اطراف شهر آبیک یکی از دلایل آلودگی این شهر است. سومین دلیل آلودگی آبیک فعالیت نیروگاه شهید رجایی و استفاده این نیروگاه از سوخت مازوت است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین اشاره کرد: میزان ذرات آلاینده در دیگر شهرهای استان قابل‌قبول است و گشت‌های شبانه در اداره کل حفاظت محیط‌زیست تشکیل‌شده تا بر واحدهای معدنی نظارت کنند و در صورت تخلف با آنان برخورد شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است و بر اساس کارگروه ماده ۱۱ قانون هوای پاک استان تصمیم گرفته‌شده در آبیک برای هیچ واحد صنعتی و معدنی پروانه صادر نشود؛ بر اساس این مصوبه پروانه واحدهای معدنی فعال در صورت اتمام زمان پروانه تمدید نخواهد شد.

عباس‌نژاد تصریح کرد: توسعه فضای سبز برنامه ویژه‌ای برای درختکاری در اسفندماه در نظر گرفته‌شده است و علاوه بر آن کمربند سبز در دستور کار فرمانداری آبیک قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین تشریح کرد: در خصوص احیای تالاب الله‌آباد نیز باید اعلام کنیم که مطالعات این پروژه در حال انجام است و شرکت آب منطقه‌ای انتقال آب به این تالاب را با رویکرد محیط‌زیستی و احیای تالاب در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر آن برای تصفیه فاضلاب به‌صورت بیولوژیک اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *