خسارت 1000 میلیارد تومانی سیل به راه های لرستان

به گزارش فارس از خرم‌آباد، خداداد مقبلی در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اشاره به این که ماشین آلات راهداری 6 استان برای بازگشایی راه‌ها در حال انتقال به لرستان هستند، در خصوص آخرین وضعیت خسارت‌های سیل به جاده‌های استان بیان کرد: طی چند روز اخیر شاهد بارش شدید و مستمر باران در استان بودیم که به دلیل میزان بارش، طغیان سیلاب در رودخانه ها را به دنبال داشت.

وی افزود: با توجه به هشدارهای قبلی سازمان هواشناسی در این خصوص، اقدامات پیشگیرانه در شبکه راه‌های لرستان توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این استان انجام شد و بر این اساس، 40 اکیپ راهداری با 400 نفر نیروی راهدار و 288 دستگاه انواع ماشین آلات راهداری در جاده‌ها مستقر شدند.

مقبلی خاطرنشان کرد: حجم زیاد بارش و سیلاب در چند روز گذشته موجب وارد شدن خسارات زیادی به شبکه راه‌های استان شد به طوری که راه ارتباطی 375 روستا مسدود و پل‌های زیادی در مسیرها آسیب دیدند. 

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: خوشبختانه در بسیاری از این نقاط با اقدامات به‌موقع نیروهای راهداری مصالح ریزشی و رانشی از سطح جاده‌ها جمع‌آوری شده است.

وی گفت: بیشتر مسیرهایی که ریزش و رانش داشتند، بازگشایی شده‌اند و در حال حاضر، راه 129 روستا به دلیل آب گرفتگی، ریزش، رانش، تخریب پل و آبراه‌ها مسدود است.

مقبلی با اعلام این که بیشتر راه‌های مسدود شده در حاشیه رودخانه کشکان در حوزه شهرستان‌های نورآباد، پل دختر، الشتر و معمولان قرار دارد، ادامه داد: به دلیل بالا بودن سطح آب در بستر رودخانه کشکان و تخریب راه‌های ۲ طرف پل‌های ارتباطی، امکان عملیات بازگشایی طی دو سه روز گذشته وجود نداشت.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به بکارگیری تمام ماشین‌آلات برای بازگشایی راه‌های مسدود شده گفت: تمام مسیرهای اصلی و فرعی به‌جز محور خرم‌آباد- معمولان- پل دختر باز بوده و تردد در آنها جریان دارد.

وی افزود: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده، ماشین آلات راهداری استان‌های اصفهان، تهران، بوشهر، کرمانشاه، مازندران و زنجان در حال انتقال به استان لرستان هستند.

مقبلی همچنین از برگزاری نشست‌ها و جلساتی برای بازگشایی سریع‌تر راه‌های استان خبر داد و گفت: گروهی از کارشناسان سازمان، کار بررسی میزان خسارت‌های سیل را در مسیرها انجام می‌دهند که بلافاصله پس از برآورد نهایی، نتیجه را به مدیریت بحران استان لرستان و ستاد وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌کنیم.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در خصوص اعلام خسارت 600 میلیارد تومانی سیل به راه‌های استان لرستان تصریح کرد: این رقم برآورد اولیه است، چراکه سطح آب بالا بوده و امکان بررسی دقیق نبود و رقم اعلام شده، یک تخمین بوده است.

وی اعلام کرد: معتقدیم میزان خسارت به راه‌های استان بسیار بیشتر است، شاید میزان خسارت، بالای 1000 میلیارد تومان باشد.

مقبلی همچنین یادآور شد: راه برخی از روستاهای لرستان به دلیل آب گرفتگی مسدود شده که با فروکش کردن آب، مسیر بازگشایی می‌شود. برخی مسیرها به دلیل انشعاب از خرم‌آباد به پلدختر و تخریب راه های طرفین پل‌های ارتباطی، مسدود شده‌اند.

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم  که در روزهای آینده، بیشتر راه‌های روستایی مسدود شده استان بازگشایی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.