سیل با لرستان چه کرد؟

به گزارش سراج24، سیل خسارت سنگینی به منازل مسکونی و واحدهای تجاری و زمین های کشاورزی و تاسیسات زیر بنایی وارد کرده است. راه ارتباطی بیش از ۳۵۰ روستای لرستان بر اثر سیل قطع شد که راه بیش از ۲۵۰ روستا همچنان قطع است. در دلفان راه ۱۰۰ روستا بر اثر تخریب پل‌های بابابزرگ، میرزا آباد و ده یوسفان قطع شد.

بارش‌های شدید باران در الیگودرز نیز راه ۱۲۰ روستا را قطع کرد. در شهرستان دورود نیز راه چند روستا بسته شد. به دلیل تخریب پل‌ها یا شکستگی اطراف پل‌ها و ریزش کوه راه ارتباطی ۱۵ روستای شهرستان چگنی قطع شد. راه ارتباطی بیش از ۵۰ روستای شهرستان پلدختر از جمله ۲۰ روستای بخش معمولان قطع شد.

بخش‌های زیادی از محور خرم آباد پلدختر در چندین نقطه تخریب و تردد در آن غیرممکن شد. چندین کیلومتر از جاده خرم آباد پلدختر به زیر آب رفت. جاده پلدختر اندیمشک در نزدیکی روستای پالم مسدود شد. محور اصلی خرم‌آباد نورآباد در دو نقطه قطع شد. محور الشتر – فیروزآباد به دلیل طغیان رودخانه بسته شد.

بارش شدید باران موجب آبگرفتگی جاده بروجرد خرم آباد شد. سیل چنین پل قدیمی و بازسازی شده در استان از جمله پل دوآب ویسیان را تخریب کرد. پل‌های شهید آزادی، کیان‌آباد و بابازید در شهرستان پلدختر خسارت دیدند. بخشی از خاکریز و سازه پل‌های بابازید و کیان‌آباد تخریب و راه آن‌ها قطع شد. در مجموع بیش از ۱۰ میلیارد تومان به پل‌های شهرستان پلدختر خسارت وارد شد. هزار واحد مسکونی در پلدختر تخلیه شد.

سیل وارد برخی از خیابانهای شهر نورآباد شد. در ۲۵۸ نقطه لرستان ریزش و رانش داشتیم. ۳۰ روستای لرستان بر اثر بروز سیل دچار رانش شدند. سیلاب ۱۵ روستای بروجرد را فراگرفت. در برخی روستاهای بروجرد آب وارد منازل روستایی شد و برخی منازل در روستاها تخلیه شدند. ۳۳ واحد مسکونی در الیگودرز تخریب شدند و خسارت دیدند.۱۵ واحد مسکونی در بابازید و ۳ واحد مسکونی در چم‌مهر دچار آبگرفتگی شدند.

سیل آب آشامیدنی ۷۶ روستای استان را قطع کرد که دو سوم از این تعداد (۴۹ روستا) از شهرستان پلدختر بودند. علت اصلی قطع آب در این روستاها ناپایداری شبکه‌های برق بود. آب نیمی از این ۴۹ روستا (۲۵ روستا) به سبب قطعی برق و آب نیمی دیگر‌ (۲۴ روستا) به دلیل شکستگی لوله‌های انتقال آب یا تخریب شبکه‌های انتقال آب قطع شد.

برق ۳۷ روستا بر اثر بارش باران و وقوع سیل در لرستان قطع شد. از این تعداد، ۲۷ روستا در شهرستان پلدختر هستند. ۱۰ روستا نیز در سایر شهرستان‌های استان دچار قطعی برق شدند. برق شهر پلدختر نیز در مناطق مختلف چند بار قطع شد. بارش های شدید باران و طغیان کشکان سبب قطع گاز ۲۱۰۰ مشترک شهر معمولان شد. در سراسر استان ۳۷۰ خانوار در اماکن اسکان اضطراری اسکان یافتند.

در مجموع بر اساس برآوردهای اولیه ۲۱۰۰ میلیارد تومان بر اثر سیل اخیر به لرستان خسارت وارد شده است که عمده خسارات در بخش راه ها است. سیل اخیر خسارت جانی نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *