وقوع ۱۰۰ مورد آتش سوزی در جنگل‌های شمال/ ۹۵ درصد علت آتش سوزی‌ها عامل انسانی است

عباس نژاد گفت: با توجه به افزایش دما طی روز‌های اخیر در جنگل‌های شمال ۱۰۰ مورد آتش سوزی داشتیم.

علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت آتش سوزی‌های اخیر در جنگل‌های کشور اظهار کرد: با توجه به افزایش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما و وزش باد گرم طی چند روز اخیر در استان‌های شمالی شاهد ۱۰۰ مورد آتش سوزی در جنگل‌های گیلان بودیم.

وی افزود: ۵۰ تا ۶۰ درصد آتش سوزی جنگل در همان مراحل اولیه با حضور نیرو‌ها کنترل شد.

عباس نژاد با اشاره به اینکه ۱۰۰ تا ۱۱۰ هکتار اراضی جنگل در آتش سوزی اخیر دچار صدمه شد، بیان کرد: با توجه به حضور گردشگران، شکارچیان و ساکنان محلی طی روز‌های اخیر به دنبال شرایط مساعد آب و هوا شاهد ۱۰۰‌ مورد آتش سوزی بودیم که حدود ۹۰ درصد این آتش سوزی‌ها مربوط به عوامل انسانی است.

مشارکت مردمی در بحث آتش سوزی‌های اخیر قابل قبول است

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در دیگر فصول سال چشمگیر نیست، افزود: طبق روال همه ساله در استان‌های شمالی در این فصل سال آتش سوزی داریم که روز‌های اخیر با گرمای هوا آتش سوزی افزایش یافته است.

به گفته وی، با وجود حضور نیرو‌های مستمر در صحنه و امکانات فعال، ۵۰ درصد آتش سوزی‌ها از سطح ۵۰۰ متر و یک هزار متر مربع بیشتر گسترش پیدا نکرده که این امر نشان دهنده حضور فعال نیرو‌ها در صحنه است.

عباس نژاد درباره آخرین جزییات حضور و مشارکت مردمی در آتش سوزی‌های اخیر گفت: اگرچه ۹۰ درصد علت وقوع آتش سوزی‌ها مربوط به عوامل انسانی است، اما مشارکت مردمی در این خصوص قابل قبول است.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: ۱۰ درصد علت آتش سوزی سازمان جنگل‌ها مربوط به قاچاقچیان و افراد سودجوست که با راه اندازی آتش سوزی عمدی، نیرو‌ها به یک سمت هدایت می‌کنند تا بتوانند اقدام به دخل و تصرف و قاچاق چوب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.