کمک بلاعوض به کشاورزان اصفهانی آسیب دیده از سیل بهاره

مهرداد مرادمند در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در اثر سیل فروردین ماه سال جاری حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به زیربخش‌های کشاورزی استان از جمله اراضی زراعی، باغی، جایگاه‌های دام، آبزیان و زیرساخت‌ها براورد شد، اظهار داشت: عمده خسارات وارده در شهرستانهای غرب استان شامل فریدونشهر، بوئین میاندشت، سمیرم، فریدن و چادگان و در بقیه شهرستانها در ابعاد کمتر ایجاد شد.

وی افزود: با عنایت به مصوبه ۲۰۰۱۶/ ت ۵۶۴۳۸ ه مورخ ۲۳/‏۰۲/‏۹۸‬ هیات محترم وزیران به منظور جبران بخشی از خسارات وارده و در اجرای دستورالعمل ابلاغی پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه بانکی به خسارت دیدگان، مراحل بازدید و بارگذاری پرونده های خسارت دیدگان در سامانه سجاد انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه تعداد سه هزار و ۶۰۰پ رونده در کمیته های تخصصی شهرستان های خسارت دیده تشکیل شده تصریح کرد: میزان خسارات پس از بازدیدهای میدانی، بررسی و تایید در سامانه سجاد ثبت شده که تعداد سه هزار و ۲۳۷پ رونده به اعتبار یکصد و بیست و یک میلیون و ۱۷۱ هزار ریال در کارگروه استان تایید و تعیین تکلیف شده و از این تعداد تاکنون سی و یک هزار و ۱۸۸ پرونده به اعتبار ۱۱۹ میلیون و ۱۰۵ هزار ریال کمک بلاعوض به مرحله پرداخت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه دو هزار و ۷۳۵ پرونده به اعتبار ۲۳۰ میلیون ریال به بانکهای عامل استان جهت دریافت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد معرفی شده اند، ابراز داشت: تا این تاریخ حدود ۵۰ درصد این اعتبارات جذب شده و بقیه مشمولین در مرحله تکمیل پرونده می باشند.

مرادمند به کل مبالغ پرداختی که حدود ۱۲ درصد مربوط به اراضی باغی با اعتبار سیزده میلیون و ۹۵۳ هزار ریال است، اشاره ای داشت و گفت: حدود ۴۳ درصد به اراضی زراعی آبی و دیم با اعتبار ۵۱۵۲۷.۸ میلیون ریال، ۳۳ درصد به جایگاه دام با مبلغ ۴۰۱۹۱.۲ میلیون ریال و ۱۱ درصد به آبزی پروری با مبلغ ۱۳,۶۲۸ میلیون ریال بوده است.

وی افزود: ضمناً علاوه بر مبالغ فوق برای جبران خسارات وارده به زیر ساختهای مناطق مذکور شامل قنوات، کانالها، ایلراهها وجاده بین مزارع مبلغ ۱۶۹,۰۰۰ میلیون ریال اعتبارات از محل تملک دارایی اختصاص داده شده که موافقتنامه در دست مبادله است. البته لازم به ذکر است که عملیات اجرایی پژوه های موصوف بر حسب ضرورت قبلاً اجرا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.