دلیل اصلی سیل اخیر در سیستان و بلوچستان چه بود؟

پروفسور پرویز کردوانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز، در رابطه با دلیل اصلی سیل اخیر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بعد از سیلی که در سیستان و بلوچستان آمد مسئولین باید آگاه باشند که در حال حاضر اولویت خانه های مردم در این استان نیست، بلکه در آمد است.

پدر علم کویر شناسی کشور افزود: زیرا تا زمانی که مردم سیستان و بلوچستان درآمد کافی برای زندگی نداشته باشند ساخت خانه برای آنها بیهوده است. تا به امروز در حق این استان جفای بسیاری شده و مردم زحمت کش این استان جز نجیب ترین مردم هستند.

وی عنوان کرد: گام دومی که مسئولین باید در راستای ترمیم استان بعد از سیل بردارند، این است که به سراغ قنات ها بروند و قنات ها را ترمیم کنند زیرا هرچه زمان بگذرد قنات دیگر قابل احیا نیست .

این جغرافیدان ضمن اشاره به علت بارش هایی که سبب سیل در سیستان و بلوچستان شد، بیان کرد: بارش هایی که در جنوب کشور و  سیستان و بلوچستان در ماه گذشته شاهد بودیم، عمدتا به دلیل رطوبتی است که از اقیانوس هند وارد کشور شد و سبب ایجاد خسارت در شهرهای جنوبی کشور شد.

کردوانی نظریه دلیل به وقوع پیوستن سیل در جنوب کشور به علت لایروبی نشدن رودخانه ها را رد کرد و گفت: لایروبی نشدن رودخانه ها ها دلیل به وقوع پیوستن سیل سیستان و بلوچستان دانستن کاملا اشتباه است. زیرا  اگر این لایروبی انجام میشد، شدت خسارات افزایش می یافت. به طور مثال شما فکر کنید حوضی وجود دارد که بخواهیم میزان آب مشخصی به آن بریزیم؛ حال اگر داخل این حوض گل ولای جمع شده باشد، آب کمتری در حوض جای میگیرد و آب سرریز می شود. لایروبی کردن رودخانه ها  نیز به همین صورت است و اگر سطح کف رودخانه لایروبی شود، گل ولای ناشی از آن توسط آب روان به پشت سد می رود و مانند داخل همین حوض که به آن اشاره شد، پشت سد جمع شده، حجم را اشغال می کند و فضای آب کمتری در پشت سد باقی می ماند.

وی بیان کرد: در سیل هایی که در ابتدای سال شاهد بودیم، وضعیت تا حدودی به گونه دیگری بود. به طور مثال در سیل گلستان، رودهای این استان اغلب به گونه ای است که حاشیه و لبه های آن با دشت فاصله چندانی ندارد و با افزایش دبی، آب از حاشیه رود طغیان کرده و سیل ایجاد می کند. در استان هایی نظیر گلستان که چنین شرایطی دارد، باید هر دو یا سه سال یکبار دو طرف رودخانه با بلوک های سیمانی پیش ساخته یا گونی سیمانی مقاوم بندکشی شود و سنگ بلوک های پیش ساخته را در حاشیه دو طرف رود قرار دهند تا آب بالا نیاید و شاهد سیل های ویرانگر نشویم ولی در سایر نقاط نمی توان گونی سیمانی قرار داد و هر مکانی شرایط خاص خود را دارد.

بیشتر بخوانید: 

کردوانی مطرح کرد: سیلی که در خوزستان آمد، وزارت نیرو اعلام کرد که رسوب بسیاری پشت سد جمع شده بود که هنگام بارندگی شدید، گل و لای را با خود به پشت سد دز آورده بود که این رسوبات باعث شد تا علی رغم سرریز شدن سد ولی حجم آب کمتری پشت آن جای گیرد و مجبور به بازکردن دریچه های سد برای جلوگیری از شکسته شدن شوند؛ پس بالادست هیچ رودخانه ای در هیچ مکانی نباید لایروبی شود، زیرا در این صورت مخزن سد از گل و لای پر می شود. پشت سد لتیان، کرج و… این مشکل مشاهده می شود که از ۱۰۰ متر ارتفاع سد، ۶۰ متر آن رسوبات و گل و لای و تنها ۴۰ متر از آن آب است.

این چهره برجسته علمی کشور افزود:  باید ۳۰ متر از ارتفاع آب سطح پشت سد خالی باشد تا در فصل بهار که برف ها یکباره آب می شوند و با اندک بارشی حجم آب بالا می آید، مجبور به باز کردن دریچه سد نشوند؛ همچنین از ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها  که به صورت غیرمجاز هستند، جلوگیی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *