سد‌هایی باید در خصوص ایجاد وقوع سیل ساخته شود/ لایروبی تنها راه حل مدیریت سیلاب نیست

قاسم تقی‌زاده خامسی معاون وزیر نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارش های شدید در کشور در خصوص لایروبی رودخانه و سدها گفت:در حال حاضر ۵۴ درصد مخازن سد‌های کشور پر هستند و بدین منظور مدیریت سیلاب مابقی حجم سد‌ها را خالی نگه داشته‌ایم تا در زمان وقوع باران بتوانیم مدیریت سیلاب داشته باشیم.

او ادامه داد: بارندگی‌های اخیر به صورت برف بوده است و تا این بارندگی‌ها تبدیل به سیلاب شود، زمان بیشتری نسبت به باران خواهد برد و به همین دلیل کنترل برف راحت‌تر از باران است و برای فصل تابستان نیز به دلیل ماندگاری بیشتر برف و توزیع تدریجی آن به مخازن، وضعیت منابع آبی در زمان پیک بهبود می‌یابد.

معاون وزیر نیرو اضافه کرد: اگرچه وقوع سیل غیر منتظره است، ولی باید آمادگی‌های لازم را در این خصوص اتخاذ شود به طوری که تاکنون سد‌ها با هدف تامین آب شرب کشاورزی احداث می‌شد که از حالا به بعد باید طراحی‌ها برای پیشگیری از سیل انجام شود.


بیشتر بخوانید: آب تمام روستا‌های استان گیلان فردا وصل می‌شود/ ۵۴ درصد سد‌های کشور پر است


تقی‌زاده خامسی اضافه کرد: بر این اساس سد‌ها باید در خصوص ایجاد وقوع سیل ساخته شود.

وی با بیان اینکه آنطور که در سیلاب ۹۸، موضوع اهمیت لایروبی رودخانه‌ها و نقش آن در سیل پررنگ شد این موضوع پررنگ نیست، تصریح کرد: لایروبی تنها راه حل مدیریت سیلاب نیست بلکه در مدیریت سیلاب وجود سد‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و تنها رودخانه‌های بزرگی، چون کارون دارای اهمیت در بحث لایروبی هستند.

معاون وزیر نیرو میزان تخصیص منابع برای لایروبی رودخانه‌ها را کافی ندانست و گفت: ما به میزانی که منابع برای این منظور اختصاص داده می‌شود می‌توانیم در زمینه لایروبی اقدام کنیم، اما باید توجه داشته باشیم که لایروبی یک کار مستمر و دائم است.

تقی‌زاده خامسی با تاکید بر اینکه سیل غیرقابل پیش‌بینی نیست و تنها پیش‌بینی هواشناسی که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد در خصوص سیلاب قابل اطمینان است پیش‌بینی ۴۸ ساعته این سازمان است که هشدار محسوب می‌شود گفت: سیل نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری در دنیا قابل پیش‌بینی نیست و برای همین بیشترین خسارت در بین حوادث غیرمترقبه مربوط به سیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *