ویروس کورونا هنگام اوج بیماری آسانتر منتقل می‌شود

مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند ویروس کورونا هنگامی افراد را در اوج بیماری‌شان هستند، بیشترین سرایت را دارد.

coronavirus

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث‌دی نیوز دکتر نانسی ماسونیر، رئیس مرکز ملی ایمن‌سازی و بیماری‌های تنفسی آمریکا گفت:‌«بر اساس آنچه ما می‌دانیم، به نظر می‌رسد این ویروس عمدتا از راه تماس‌های نزدیک از شخصی به شخص دیگر منتقل رسیده می‌شود.»

به گفته او، تماس نزدیک در این مورد به معنی انتقال تا فاصله ۱.۸ متری فرد مبتلا از طریق قطرک‌های تنفسی تولید شده در هنگام سرفه یا عطسه فرد بیمار است.

او افزود: «تصور بر این است که افراد هنگامی که بیشترین علائم بیماری دارند یا به عبارت دیگر در اوج شدت بیماری هستند، بیشترین سرایت ویروس را باعث می‌شوند.برخی از انتشارها ممکن است با لمس کردن سطوح آلوده و بعد لمس کردن چشم‌ها، بینی و دهان رخ دهد. اما به یاد داشته باشید، به اعتقاد ما این ویروس برای مدت طولانی روی سطوح زنده نمی‌ماند.»

ماسونیر گفت: «مواردی از انتشار ویروس ممکن است پیش از آنکه افراد علائمی را نشان دهند رخ دهد. گزارش‌های معدودی از این نوع سرایت درمورد ویروس کورونای جدید وجود دارد و با آنچه درباره سایر ویروس‌های تنفسی مانند آنفلوانزای فصلی می‌دانیم، مطابقت دارد. اما در حال حاضر، به نظر ما این دو شیوه آخر روش اصلی انتشار بیماری نیستند.»

آخرین آمار عفونت‌ از چین روز جمعه ۲۵ بهمن به حدود ۶۴۰۰۰ نفر و شماره مرگ‌ها به حدود ۱۴۰۰ نفر رسید.

همچنین چین روز جمعه برای نخستین بار اعلام کرد که ۱۷۰۰ نفر از کارکنان پزشکی‌اش در جریان درمان بیماران به ویروس کورونا آلوده شده‌اند و شش نفرشان به این علت درگذشته‌اند.

ماسونیر در این باره گفت: «این موضوع نگران‌کننده است و ما از تجربه‌مان با سارس و مرس– دو بیماری دیگر ناشی از ویروس‌های کورونا- در  مراکز کنترل و پیشگیری‌ بیماری‌های آمریکا می‌دانیم که اگر در بیمارستان احتیاطات مربوط به کنترل عفونت به دقت رعایت نشود، انتقال ویروس در چنین محیطی می‌تواند شدت یابد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *