​هوای پاک را به خانه ببرید!

​هوای پاک را به خانه ببرید!

دانشمندان بر این باورند که حضور گیاهان در داخل خانه سطح استرس و اضطراب را در افراد خانه کاهش می‌‌دهد و به دفع آلودگی‌های هوا کمک می‌کند.

مریم طهرانچی؛ مملکت‌آنلاین| برخی از گیاهان علاوه بر زیبایی، هوای خانه شما را نیز تمیز و تصفیه می‌کنند.

پروژه‌هایی همچون نصب کفپوش یا نقاشی دیوارهای خانه منجر به انتشار مواد شیمیایی مضر و آلودگی هوای درون خانه می‌شوند. خوشبختانه برخی از گیاهان آپارتمانی در پاکیزه کردن هوای خانه نقش موثری دارند. برای نتیجه بهتر، خوب است با توجه به فضای خانه و توان نگهداری، از چندین گلدان مختلف استفاده کنید. یا دست کم دو گلدان را درون خانه داشته باشید. دانشمندان ناسا به تازگی گیاهان خانگی‌ را معرفی کرده‌اند که بهترین گزینه برای اتاق خواب‌ است و مزایایی از جمله جلوگیری از سرماخوردگی وخواب راحت دارند:

نخل اریکا Areca Palm
یک گیاه متعلق به منطقه ماداگاسکار است که آلودگی‌ هوا را از بین می‌برد. محققان می‌گویند این نوع نخل برای کسی که سرما خورده و یا سینوزیتش عود کرده، مثل یک داروی قوی عمل می‌کند، چراکه رطوبت ملایمی را در هوا آزاد می‌کند و این موضوع موجب می‌شود که تنفس راحت‌تر شود و فرد سریع‌تر به خواب برود.

آلوئه‌ورا Aloe vera
آلوئه‌ورا از آن دست گیاهانی است که نگهداری بسیار راحتی دارد و از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود؛ ضمن این‌که برای زیباسازی داخل خانه هم بسیار مناسب است.
جالب است بدانید که آلوئه‌ورا در طول شب به طور مداوم اکسیژن آزاد می‌کند و برای اتاق خواب واقعا ایده‌آل است. این گیاه همچنین با گازهای بنزن (که از مواد شوینده و پلاستیک منتشر می‌شود) و فرمالدئید (که از لاک‌ها و کف‌پوش‌ها متصاعد می‌شود) مبارزه می‌کند و هوا را کاملا پاک نگه می‌دارد.

هدرا Hedera helix
پیچکی است که در خانه به راحتی رشد می‌کند و برای اتاق خواب مناسب است. محققان بر این باورند که گیاه هدرا در عرض ۱۲ ساعت تمام آلودگی‌های هوای اتاق را از بین می‌برد. شاخ و برگ‌های متراکم و به‌هم‌فشرده این گیاه در جذب فرمالدئید نقش موثری دارند. فرمالدئید یکی از رایج‌ترین آلوده‌کننده‌های داخلی خانه است که از رنگ‌های ترکیبی یا رزین‌های کفپوش‌ها متصاعد می‌شود.

فونیکس Phoenix roebelenii
نخل تزئینی  و گیاهی بسیار سرسخت، مقاوم به خشکسالی و با عمر بالاست و در از بین بردن آلودگی‌های داخلی خانه به ویژه زایلین تبحر زیادی دارد.

سرخس NEPHROLEPIS EXALTATA
سرخس یک گیاه جذاب است که از زمان ویکتوریا تاکنون خودنمایی می‌کند. این گیاه در رده نهم لیست ۵۰ گیاه تصفیه‌کننده هوا قرار دارد. به دلیل این‌که به راحتی آلودگی‌های درون داخل اتاق به خصوص فرمالدئید را حذف می‌کند. سرخس نخستین بار در دوران ویکتوریا در انگلستان رواج پیدا کرد. این سرخس با برگ‌های پَرمانند و شمشیری بسیار زیبا است و برای نگهداری در داخل آپارتمان بسیار مناسب است. بیشتر افراد برای برگ‌های نیمه‌آویخته و انحنادار این گیاه، معمولا آن را در سبدهای آویزان قرار می‌دهند. این گیاه جزو یکی از بهترین تمیزکننده‌های هوای داخل آپارتمان است. البته از آن‌جا که این گیاه به رطوبت و آب مداوم نیاز دارد، شاید کمی نگهداری آن دشوار باشد. این گیاه در از بین بردن ماده شیمیایی فرمالدئید بسیار موثر است. این ماده در چسب‌ها، چوب‌های فشرده همچون کابینت‌ها، چوب‌های چندلایه و اسباب و مبلمان خانه یافت می‌شود. هچنین می‌تواند مواد سمی همچون جیوه و آرسنیک را نیز در خاک از بین ببرد.

آگلونما AGLAONEMA COMMUTATUM
آگلونما یا همیشه سبز چینی، ساده‌ترین گیاه خانگی به شمار می‌رود به این دلیل که در نور کم و مناطقی از خانه(مثل اتاق خواب تاریک) که هیچ گیاهی رشد نمی‌کند، به خوبی رشد می‌کند. بهترین نکته ایــن گیاه این اســـت که در زمــان کمتری می‌تواند سموم بیشتری را از بین ببرد.

اسپاتی فیلوم SPATHIP HYLLUM WALLISII
گیاه بسیار زیبایی است که می‌تواند به تنهایی تا ۶۰ درصد هوای داخل خانه را تصفیه کند. نکته جالب این گیاه آن است که گرده‌ها یا هاگ‌های بسیار ریز را از طریق برگ‌هایش جذب می‌کند و از طریق ریشه‌هایش به عنوان غذا استفاده می‌کند. این گیاه که تقریبا در بیشتر روزهای سال گل‌دار است، هوا را از مواد سمی VOC بنزن، مواد سرطان‌زای موجود در رنگ‌ها، واکس‌های مبلمان و چوب و پولیش‌ها تمیز می‌کند. این گیاه زیبا همچنین استون را نیز که توسط چسب‌ها، پاک‌کننده‌ها و وسایل الکترونیک متصاعد می‌شود جذب می‌کند.

گندمی CHLOROPHYTUM COMOSUM
این گیاه بسیار سریع رشد می‌کند و می‌تواند در عرض ۱۲ روز تمام سموم داخل هوای اتاق را دفع کند. این گیاه به خصوص برای افرادی که آلرژی گرد و غبار دارند، عالی است.

نخل راپیس RHAPIS EXCELSA
نخل راپیس شبیه درخت است و پرورش آسانی دارد. این گیاه زمانی طول می‌کشد تا به سمت بالا رشد کند اما به محض آغاز رشد، خیلی سریع بالا می‌رود و برگ‌های آن زینت‌بخش محیط هستند. این گیاه به نور و رطوبت کم نیاز دارد به همین دلیل، یک گیاه آپارتمانی به شمار می‌رود.
یکی از مؤثرترین گیاهان در پاکسازی هوا از آلودگی‌های فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن است. این گیاه زیبا،  آمونیاک موجود در هوا را که برای دستگاه تنفسی انسان بسیار مضر است را جذب و از بین می‌برد. همچنین عناصر مضر موجود در پاک‌کــننده‌ها، منسوجات و رنگ‌ها را نیز از بین می‌برد.

فیکوس بنجامین FICUS BENJAMINA
یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هوا است که تمامی آلودگی‌های ناشی از فرش و مبلمان نظیر فرمالدئید، بنزن و تری کلرو اتیلن را حذف می‌کند.

سانسوریا Sansevieria trifasciata
این گیاه که به آن زبان مادرشوهر هم می‌گویند، در نور کم رشد می‌کند. هنگام شب، این گیاه درست برعکس دیگر گیاهان دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن متصاعد می‌کند. این گیاه را داخل اتاق خود قرار دهید تا شب، هنگامی که خواب هستید، اکسیژن متصاعد کند و شما استنشاق کنید. این گیاه به کم شدن میزان دی اکسید کربن موجود در هوا کمک می‌کند. همچنین فرمالدئید و بنزن هوا را نیز از بین می‌برد.

پوتوس Epipremnum aureum
پوتوس از خانواده گل شیپوریان است. زیبایی این گیاه برای رنگ‌های ابلق طلایی و سفید مایل به کرم برگ‌های آن در ترکیب با رنگ سبز است. این گیاه بالارونده است و ساقه‌های انعطاف‌پذیری دارد. می‌توانید در گلدان شاخه‌ای قرار دهید تا گیاه را سرپا نگه دارد. یا می‌توانید آن را داخل گلدانی از بلندی آویزان کنید یا برگ‌های آن را با نخ شکل دهید. این گیاه نیز فرمالدئید و همچنین مونوکسید کربن و بنزن موجود در هوا را از بین می‌برد. سعی کنید یکی از این گلدان‌ها را در ورودی، مثلا بالای جاکفشی، جلوی در خانه قرار دهید. در این مکان دود اگزوز ماشین‌ها تجمع بیشتری دارند و ممکن است وارد فضای داخل خانه شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *