پرداخت ۳۰ هزار میلیارد ریال خسارت سیل توسط دولت به گلستان

استاندار گلستان با اشاره به خسارت برجای مانده از سیل ابتدای امسال این استان گفت : دولت تاکنون بیش از ۳۰ هزار میلیارد برای جبران خسارت سیل به گلستان پرداخت کرد که از این مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال آن به صورت کمک بلاعوض و وام با بهره ۴ درصد در اختیار مردم برای جبران آسیب بخش‌های کشاورزی و مسکن مردم قرار گرفت.

هادی حق شناس شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اداری و افتتاح متمرکز و آغاز عملیات اجرایی ۲ هزار و ۵۳۲ طرح عمرانی و اقتصادی استان با حضور محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: در حوزه مسکن ۷ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی بر اثر سیل تخریب شد که تاکنون ۹۵ درصد آن پی کنی شده و ساخت بخش عمده ای از این واحدها تا پایان سال به اتمام می رسد.

به گفته وی تاکنون ۲ هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل در استان ساخته و به بهره برداری رسید و ۲ هزار واحد مسکونی دیگر نیز تا پایان ایام دهه فجر تحویل مالکان می شود.

حق شناس به ساماندهی رودخانه های استان پس از سیل هم اشاره کرد و افزود: از مجموع یک هزار کیلومتر مسیر رودخانه های استان که در سیل خسارت دید، ۲۲۱ کیلومتر آن لایروبی و دریچه سد وشمگیر آق قلا هم بازسازی شد.
 
وی با بیان اینکه گلستان رتبه ششم تولید محصولات کشاورزی کشور را دارد افزود: فروش محصولات کشاورزی استان به صورت خام بوده و  ارزش افزوده ندارد که نتیجه آن افزایش تعداد بیکاران این استان است.

استاندار گلستان به طرفیت مرز اینچه برون برای رونق صادرات اشاره کرد و افزود: حجم تجارت گلستان از مرز اینچه برون از ۵ میلیارد دلار در سال های گذشته به ۱۵۰ میلیون دلار کاهش یافته که باید برای بازگشت رونق تجارت این منطقه و فراهم کردن زیرساخت ها از سرمایه گذاری های داخلی و خارجی استفاده کرد.

وی همچنین با اشاره به شرایط نامناسب خلیج گرگان تاکید کرد که اگر فکری برای حل مشکل کم آبی این پهنه آبی نشود تا ۴ سال دیگر خلیج گرگان به طور کامل خشک خواهد شد.

به گفته وی وسعت خلیج گرگان ۴۰ هزار هکتار است که ۸ هزار هکتار آن تاکنون خشک شده است.

در این نشست مسوولان جهادکشاورزی، آب منطقه ای و بنیاد مسکن استان آخرین اقدامات خود در ارائه خدمات به سیل زدگان استان را تشریح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *