اقدامی برای رفع عامل آلودگی هوای زرقان نشده است

زرقان

ایسنا/فارس سخنگوی شورای شهر زرقان با اشاره به تایید وجود فرمالین در فضای این شهرستان، گفت: متاسفانه علی‌رغم رای دادگاه مبنی بر نقش دو کارخانه در آلوده شدن هوای زرقان به فرمالین، هیچ اقدامی برای کنترل آلاینده‌ها یا جا به جایی تاسیسات نشده و تنها بخشی از یک کارخانه با دستور قضایی پلمب شده است.

حسن رستم زاده سه‌شنبه ١۵ بهمن در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه خط قرمز هر انسانی سلامتی است، گفت: شرکت‌های اطراف و در حریم شهرستان زرقان از خط قرمز مردم در حوزه تامین سلامت عبور کرده و حاضر نیستند علی‌رغم سود دهی بسیار بالا در موضوع محیط زیست و کاهش آلاینده‌ها هزینه کنند.

او با بیان اینکه شرکت‌های نمونه گیری و سنجش آلاینده وجود فرمالین چندین برابر استانداردهای جهانی را در هوای زرقان تایید کرده‌اند، افزود: شرکت‌های تولید آلایندگی به جای اصلاح به دنبال پنهان کاری هستند و علی‌رغم گذشت دو سال از اعلام وضعیت نگران کننده نسبت به وجود فرمالین در فضای شهری زرقان به جای اصلاح فرصت سوزی می‌کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان با گلایه از برخی مسئولین استان که به جای توجه به سلامت مردم زرقان و ارائه راهکار متناسب با آن به بهانه حفظ اشتغال مانع فعالیت شرکت‌های آلاینده نشده‌اند، گفت: مردم در عذاب هستند و نمی‌شود مطالبات آنها را نادیده گرفت، مردمحق زندگی و بهره مندی از سلامت دارند و نباید به آنها بگوییم به دلیل کسب سود فلان شرکت، باید در محیط خانه تان ماسک بزنید.

رستم‌زاده تاکید کرد: بوی نامطبوع و آزار دهنده فرمالین در فضای شهر زرقان کاملا قابل تشخیص است، لذا دیگر نم‌ شود بیش از این پنهان کاری کرد.

او عنوان کرد: کسانی که به دنبال این هستند که عمر این شورا تمام شود و بتوانند در فضای امن کار خود را دنبال کنند، بدانند مطالبه شورا یعنی مطالبه مردم و مردم از حق خود کوتاه نمی‌آیند و هر شورایی که روی کار آید، در بحث سلامت مردم شهر زرقان با کسی تعارف نخواهد داشت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان همچنین با اشاره به اینکه ٩٠ درصد از نیروهای شاغل در صنایع شهرستان زرقان غیربومی هستند، گفت: بسیاری از کارخانه‌ها برای انکه اطلاعات و جزییات مربوط به مباحث زیست محیطی و آلایندگی کارخانه شان به بیرون درز  پیدا نکند مانع از بکارگیری نیروهای بومی شده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر زرقان نیز از تهیه اطلس آلایندگی شهرستان زرقان توسط دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: در حال حاضر ٢۴ درصد صنعت استان فارس در شهرستان زرقان واقع شده و موضوع محیط زیست و  کنترل آلایندگی‌ها در این شهرستان یکی از اولویت‌های شورا شهر است.

محمدرضا ظریفی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر زرقان به صنایع آلاینده فرصت جایجایی داده است، گفت: به صنایعی که در راستای این مصوبه شورا حرکت کنند، تغییر کاربری همراه با ارزش افزوده مناسب بر روی املاک صنعت شان داده می‌شود تا جابجایی را توجیه پذیر کند.

او از حضور خیرین شهر زرقان در مباحث فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و ورزشی خبر داد و گفت: درمانگاه تامین اجتماعی شهر زرقان که بخشی از آن توسط یک خیر اهدا شده است، پس از تجهیز به شکل رایگان خدمات بهداشتی و سلامت را به افراد تحت پوشش ارائه خواهد کرد.

ظریفی خاطرنشان کرد: حلوای زرقان نیز ثبت ملی شده و فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در مباحث صنعت غذایی و صنایع دستی بومی این شهر ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.