پیگیری امهال وام‌ها، فقط برای زلزله‌زدگانی که دارای «کد بازسازی» هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، در پی ارسال موضوع «امهال یک سال دیگر وام‌های مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه» توسط کاربران خبرگزاری فارس به سامانه «فارس من» که به منظور پیگیری مشکلات و خواسته‌های مردمی در این خبرگزاری راه‌اندازی شده است، خبرگزاری فارس این موضوع را با هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه مطرح کرده و پاسخ وی را در این خصوص جویا شده است.

متن ارسالی از سوی کاربران:

«اگر لطف کنند و یک سال دیگه وام‌های مناطق زلزله‌زده را امهال کنند کمک بزرگی به ما کردند، به‌خدا مردم منطقه زلزله‌زده خیلی مانده که به زندگی قبل از زلزله برگردند، بعضی از مردم هم ضرر مالی هم جانی دیدند که به نظر من ضرر جانی هیچ جوری جبران نمی‌شود، ولی عزیزان می‌توانند حداقل با امهال یک سال دیگه یا هر کمک دیگری ضررهای مالی رو تاحدودی جبران کنند، واقعا مردم گرفتار هستند و اگر دولت بخواهد که وام‌ها را از همین ماه پرداخت کنند خیلی خیلی زندگی برای آن‌ها سخت می‌شود».

استاندار: امهال یک سال دیگر وام‌های نیاز به مجوز قانونی داشت

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در رابطه با «امهال یک سال دیگر وام‌های مناطق زلزله‌زده استان»، گفت: امهال وام‌ها برای 9 شهرستان و 2 بخش در استان به مبلغ حدود یک‌هزار و 340 میلیارد تومان به مدت 2 سال اعمال شد که تامین اعتبار آن نیز برای بانک مرکزی صورت گرفت و از سوی بانک‌مرکزی، هزینه‌ها بابت وام‌های مردم به بانک‌های عامل پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه قانون‌گذار مدت امهال وام‌ها را 2 سال تعیین کرده، افزود: امهال بیش از 2 سال منع قانونی دارد در این راستا پیگیر شدیم با توجه به تورم، گرانی و مشکلات مردم این مناطق درخواست امهال یک‌سال دیگر وام‌ها را دادیم.

بازوند تصریح کرد: دولت ابتدا مخالفت کرد، البته مخالفت هم به‌حق بود، چرا که معتقد بود این موضوع نیازمند قانون است باید به مجلس برود و تبدیل به قانون شود.

وی ادامه داد: اگر مسئله امهال وام‌ها در مجلس مطرح می‌شد، کار سخت می‌شد وقتی امهال یک سال دیگر وام‌ها در مجلس مطرح شود، طبیعتا نماینده‌های استان‌های دیگر باید به این موضوع رای می‌دادند که کار اینجا سخت می‌شد نمی‌دانستیم خروجی آن از مجلس مثبت است یا نه!.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: نهایتا به این نتیجه رسیدیم که درخواست برای امهال وام کسانی را بدهیم که دارای «کد بازسازی» باشند و کسانی که این کد را نداشته باشند وام برای آن‌ها امهال نمی‌شود.

وی یادآور شد: این پیشنهاد (داشتن کد بازسازی) به دولت ارجاع شده، در وزارت کشور و ستاد بحران تایید و الان در سازمان برنامه و بودجه کشور است.

بازوند، سود تسهیلات زلزله‌زدگانی که دارای کد بازسازی هستند را حدود 271 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این رقم باید برای بانک مرکزی تامین اعتبار شود.

استاندار کرمانشاه در پایان گفت: برای موافقت مقامات با امهال یک سال دیگر وام‌های مناطق زلزله‌زده استان برای کسانی که دارای کد بازسازی هستند خیلی خوش‌بین هستیم، امیدواریم موافقت شود تا از نگرانی مردم در این رابطه کاسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *