سیل بیش‌از ۶ میلیارد تومان به میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خسارت زد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب اخیر ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان به میراث فرهنگی این استان خسارت وارد کرده است.

علیرضا جلالزایی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیلاب اخیر در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان به ۳۵ بنای تاریخی و یک موزه آسیب و خسارت وارد کرده است

وی گفت: بیشترین خسارت در حوزه نیکشهر و قصرقند که بناها و آثار تاریخی زیادی در آنجا قرار دارد، وارد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: در حوزه شمال استان بارندگی‌ها در کوه خواجه خسارت‌هایی را ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: در جنوب استان قلعه های نیکشهر، بنت، قلعه سب در سیب‌وسوران و آثار زیاد دیگری دچار خسارت شدند.

جلالزایی ادامه داد: خوشبختانه هیچ اثری بطور کامل تخریب نشده و در بعضی جاها خسارت پنج تا ۱۰ درصدی و برخی مکان‌ها حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد دچار آسیب شدند و خسارت ۵۰ درصدی تنها در ۲ بنای تاریخی در نیکشهر و قصرقند بوده است.

وی گفت: به محض اینکه ستاد مدیریت بحران اعتبارات را برای این موضوع تخصیص دهد عملیات بازسازی آغاز می‌شود ضمن اینکه در سیل اردیبهشت نیز خسارت‌هایی به آثار میراث فرهنگی استان وارد شده که هنوز اعتباری دریافت نشده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: به دلیل پهناوری استان و عمق خسارات وارده به زیرساخت های جاده ای تلاش برای ارائه آمار دقیق و درست و برآورد خسارات پس از بهبود شرایط با تاخیر انجام شد اما اینکه گفته شود هیچ آسیبی وارد نشده، کذب محض است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.