گزارش | سرانجام «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها»‌ چه شد؟ / نتیجه ۴ میلیارد هزینه؛ «به سیل عادت کنید»!

گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، زلزله، سیل، آوار، بی‌خانمانی مردم برخی شهرستان‌ها و غیره، واژه‌ها و عباراتی است که طی دو سال اخیر، آن هم دقیقا در روز‌های نزدیک به ایام عید زیاد به گوش رسید. به یاد دارید که عید ۹۸ برای بسیاری از هموطنانمان در استان‌های گلستان، مازندان، لرستان، خوزستان و حتی برخی مناطق شهر شیراز به تلخ‌ترین ایام تبدیل شد. باران‌های شدید و به وقوع پیوستن سیلابی عظیم باعث شد ساختمان‌های بی‌شماری زیرآب روند و مردم پناه گرفته در پشت‌بام‌ها با هلیکوپتر‌های امداد، نجات پیدا کنند. سیل گلستان و مازندران منازل را به گِل نشاند، به هیچ چیز رحم نکرد و تا آنجاکه توان داشت همه را با خود به ورطه نابودی کشاند. خلاصه که عید ۹۸ امید‌های زیادی را ناامید کرد.

در این بین مسئولان آرام نگرفتند و درصدد رفع یا کاهش حداکثری آسیب‌های پدیده‌های جوی و طبیعی برای آینده برآمدند لذا پایان فروردین ماه ۹۸، حسن روحانی، رییس جمهور با بیان اینکه مردم حق دارند پاسخ‌های علمی، معتبر و دقیق درباره ابعاد مختلف این سیلاب‌ها، میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب، شیوه مدیریت بحران، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش آمادگی ملی در برابر سیلاب را دریافت کنند، به محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران برای تشکیل «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» دستور داد تا طی ۶ ماه این هیئت بتواند اطلاعات مد نظر را در قالب گزارشی جامع تهیه و ارائه کند.

۶ ماه کار شبانه‌روزی ۷۰۰ نفر تنها برای تهیه یک روایت سیلاب
نیلی احمدآبادی در این بین تنها گذاشته نشد و ۲۰ عضو هیئت علمی از دانشگاه‌های مختلف نیز برای همراهی او از سوی رییس جمهور انتخاب شدند. پس از صدور حکم، اعضای هیئت با بودجه ۵ میلیارد تومانی برای پیشبرد کار، کارگرو‌های تخصصی را تشکیل و جلسات هفتگی متنوعی را آغاز کردند که البته طبق گفته نیلی احمدآبادی رییس هیئت گزارش ملی سیلاب، این بودجه رقمی پایین‌تر از بودجه‌ای است که با سازمان برنامه مطرح شده بود. ماه‌ها به سر و پایان مهرماه  امسال (یعنی پس از حدود ۶ ماه) گزارش اولیه سیلاب به رییس جمهور تقدیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.