گذر از تونل‌های برفی و رسیدن به وحشت خشکسالی/ روایتی از تغییر اقلیم در بام ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، از گذشته‌های دور صدای قدم‌های ننه سرما نوید آغاز فصل زمستان و شروع بارش برف و باران بوده و این بارش‌های زمستانی در چهارمحال و بختیاری متفاوت‌ از هر استان دیگری است.

به یک دهه قبل برمی‌گردیم…

این‌ها تیتر اخبار خبرگزاری‌های استان چهارمحال و بختیاری در همین چندسال گذشته است در دوران نوجوانی و جوانی متولدین دهه‌های پنجاه و شصت! بارش بیش از 2 متر برف در شهرستان کوهرنگ؛ بارش برف مدارس استان چهارمحال و بختیاری را یک هفته تعطیل کرد؛ مردم فقط برای تأمین مایحتاج عمومی از منازل خارج می‌شوند؛ بارش برف مردم استان را خانه‌نشین کرد؛ مردم برای عبور از معابر تونل زده‌اند؛ و…

از دیرباز چهارمحال و بختیاری شاهد بارش برف و باران فراوانی بوده است مردم ساده و نجیب این دیار همیشه شکرگزار نعمت‌های الهی بوده و هستند اما چه شد که به یکباره این سرزمین چهارفصل به دومین استان خشک کشور تبدیل شد! بله درست متوجه شدید امروز از قطب تولید آب شیرین کشور به دومین استان خشک یاد می‌کنند.

و اما امروز…

زنگ خطر اتمام آب شرب در بسیاری از شهرهای چهارمحال و بختیاری؛ بحران آبی در قطب تولید آب کشور؛ توزیع ناعادلانه آب روستایی؛ آب شرب نداریم؛ کم آبی صنایع استان را به تعطیلی کشاند، بیش از صدها قنات بزرگ و حیاتی خشک شدند و…

این‌ها گوشه‌ای از هشدارهای مسؤولان است که فریاد بی‌صدای بی‌آبی و خشکی را در استان سر می‌دهند.

مدیران هواشناسی استان می‌گویند به دلیل تغییرات اقلیمی بارش برف و باران کاهش یافته و اغلب ‌بارش‌ها به صورت باران است که کفاف خشکسالی‌های اخیر را نمی‌دهد.

کارشناسان می‌گویند گرم‌شدن کره زمین سبب ناهنجاری و یا بی‌هنجاری در بارش‌ها شده است به طوری که یا بارش نداریم و اگر هم داریم به صورت رگباری و سیل‌آسا است.

مسؤولان هواشناسی استان تأکید می‌کنند که این شرایط همچنان ادامه دارد و در سال‌های آینده نیز خشکسالی و کمبود بارش‌ها بیشتر خواهد شد.

چهارمحال و بختیاری دومین استان خشک ایران/ کمبود تجمعی بارش در حوزه کارون و زاینده‌رود

مهرداد قطره با بیان اینکه خشکسالی مربوط به امسال و سال گذشته نیست و این وضعیت 15 سال است که استان را درگیر کرده، گفت: این وضعیت کم‌آبی در سال‌های آینده هم در کشور و استان ادامه خواهد داشت.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه با توجه به میانگین‌ بارش‌ها از اول مهرماه امسال تاکنون چهارمحال و بختیاری بعد از خراسان شمالی دومین استان خشک کشور است، افزود: در دو حوزه کارون بزرگ و زاینده‌رود با کمبود تجمعی بارش مواجه هستیم.

چهارمحال و بختیاری بعد از خراسان شمالی دومین استان خشک کشور است، در دو حوزه کارون بزرگ و زاینده‌رود با کمبود تجمعی بارش مواجه هستیم.

قطره با بیان اینکه هم‌اکنون در حوزه کارون بزرگ حدود 7 میلیارد و 319 میلیون متر مکعب کمبود حجمی بارش داریم، اضافه کرد: در حوزه زاینده‌رود هم با کمبود بارش مواجه هستیم و شرایط به گونه‌ای است که در سال‌‌های آبی بعد هم جبران نخواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال هم چهارمحال و بختیاری نسبت به میانگین بارش‌های استان‌های کشور تا صبح امروز رتبه نخست خشکسالی را داراست، گفت: از لحاظ شهرستانی هم اردل با 6/73 درصد، بروجن 4/69 درصد، بن8/77 درصد، سامان 100 درصد، شهرکرد 3/77 درصد، فارسان 80 درصد، کوهرنگ 6/32 درصد، کیار 4/89 درصد، لردگان 3/77 درصد درگیر خشکسالی شده‌اند.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در مجموع چهارمحال و بختیاری از اول مهرماه تاکنون و با توجه به میانگین بارش‌ها 2/67 درصد خشکسالی را به خود اختصاص داده است، افزود: در این شرایط باید تمهیدات لازم را برای کاهش اثرات خشکسالی اندیشید.

مدیریت منابع آبی نیازمند بازنگری است/ تخلیه بی‌موقع سد زاینده‌رود

وی با اشاره به اینکه در شرایط موجود، مدیریت منابع آبی استان نیازمند برنامه‌ریزی صحیح و قوی است، اضافه کرد: در حوزه زاینده‌رود گاها مشاهده می‌شود خیلی بی‌موقع مثلا در فصل زمستان که حتی نیاز آبی چندانی در کشاورزی‌های پایین‌دست وجود ندارد مبادرت به تخلیه سد می‌کنند.

قطره با بیان اینکه این گونه اقدامات بدون برنامه می‌تواند اثرات منفی برای تأمین آب شرب و حتی کشاورزی در فصل تابستان داشته باشد، ادامه داد: بنابراین باید مدیریت نگاه‌داشت منابع آبی را مدنظر داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه همچنین می‌توانیم با روش‌های صحیح آبخیزداری و آبخوان‌داری منابع آبی خودمان را تقویت کنیم، اضافه کرد: این روش‌ها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از وضعیت بحران آبی عبور کنیم.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه آن‌چه مسلم است ادامه خشکسالی در سال‌های آینده  است، اظهار داشت: با فرهنگ‌سازی و استفاده صحیح منابع آبی به خصوص در بخش کشاورزی می‌توانیم اثرات مخرب خشکسالی را کاهش دهیم.

ایجاد ناهنجاری در الگوهای بارش/ سیل سیستان و بلوچستان مصداق ناهنجاری بارشی است

وی با بیان اینکه علت اصلی خشکسالی در سال‌های اخیر گرمایش و تغییر اقلیم در کره زمین است و استان چهارمحال و بختیاری نیز از این مورد بی‌نصیب نمانده است، گفت: نخست اینکه نوع بارش‌ها در استان از برف به باران تغییر کرده و دوم، ناهنجاری و بی‌هنجاری در بارش‌ها رخ داده است.

بارش‌های سیل‌آسا و رگباری در چهارمحال و بختیاری و همچنین سیل اخیر در سیستان‌وبلوچستان نمونه‌ای از ایجاد ناهنجاری در الگوهای بارش است

قطره با اشاره به اینکه بارش‌های سیل‌آسا و رگباری در چهارمحال و بختیاری و همچنین این‌روزها در سیستان‌وبلوچستان نمونه‌ای از این بی‌هنجاری‌ها است، عنوان کرد: کل بارش یک‌ساله ظرف 36 ساعت رخ می‌دهد و باعث خسارات فراوان به جان و مال مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه همین تغییر اقلیمی زمانی سبب خشکسالی و گاهی موجب بارش‌های سیل‌آسا و طغیان رودخانه‌ها می‌شود، گفت: این وضعیت در سال‌های آینده هم ادامه دارد که باید با اندیشیدن تمهیدات لازم زمینه سازگاری با این اقلیم را فراهم کنیم.

گرم شدن کره زمین و در پی آن تغییر شرایط اقلیمی موضوعی است که نیاز به بحث و گفت‌وگوی فراوان دارد و از حوصله این مطلب خارج است اما اینکه این شرایط سبب شده است استان ما هم به تبع بقیه نقاط کشور کمبود بارش داشته باشد  تا حدودی قابل قبول است.

در ادامه گزارش به سراغ یکی از مسؤولان شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری رفتیم تا از ذخایر آبی استان مطلع شویم.

سال آبی گذشته پرآب‌ترین در 50 سال اخیر

هاشم فاطمی با بیان اینکه خشکسالی همیشه با این مملکت بوده است و با یک سال بارش زیاد مانند سال آبی گذشته این خشکسالی به پایان نمی‌رسد، گفت: افزایش جمعیت و تغییر الگوی مصرف تاثیر زیادی در خشکسالی سال‌های اخیر دارد.

معاون شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سال آبی گذشته پرآب‌ترین سال در 50 سال اخیر بود، عنوان کرد: چرا باز کمبود آب داریم چرا رودخانه‌های استان آبی نشد، ما باید مصرف آب را بهینه کنیم و مدیریت بر مصرف داشته باشیم تا بتوانیم با استفاده بهتر و کمتر نیازها را تأمین کنیم.

وی با بیان اینکه استفاده صحیح از منابع آبی نیازمند یک مدیریت و برنامه‌ریزی است، گفت: در حال حاضر مشکل کیفیت و کمیت آب شرب را در بیشتر مناطق استان از جمله شهرهای فرادنبه، سفیددشت، بروجن، فرخشهر، شهرکیان، بن و وردنجان شاهد هستیم.

افت سطحی آب 6 دشت استان را ممنوعه کرد

وی با اشاره به اینکه کماکان آب‌های زیرزمینی افت دارد و با کسری مخزن مواجه هستند، اضافه کرد: افت سطحی آب در سال‌های متمادی سبب شده است تا 4 دشت استان در شرایط ممنوعه بحرانی و 6 دشت به‌عنوان ممنوعه اعلام شوند.

این کارشناس آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری در ادامه با بیان اینکه  اوضاع آب استان اصلا خوب نیست  و اگر این شرایط تداوم پیدا کند مشکلات در تأمین آب شرب و کشاورزی بیشتر‌ خواهد شد، اظهار داشت: کوچک‌ترین طرح‌های صنعتی و شهری را نمی‌توانیم آب‌رسانی کنیم.

در شهرک‌های صنعتی شدیدا برای تأمین آب شرب مطلوب و صنعت با مشکل مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه استانی که خودش سقاست و چندین استان از جمله صنایع خوزستان، اصفهان و یزد را سیراب می‌کند حتی برای آب شرب مشکل دارد، گفت: در شهرک‌های صنعتی شدیدا برای تأمین آب شرب مطلوب و صنعت با مشکل مواجه هستیم.

کیفیت آب مطلوب نیست

فاطمی با بیان اینکه در شهرهای بزرگ استان علاوه بر مشکل تأمین آب، کیفیت هم در حد استاندارد نیست، افزود: میزان نیترات موجود در آب برای کودکان بسیار خطرناک است.

وی با اشاره به اینکه روزبه‌روز کشاورزی و صنعت در استان کم آب‌‌تر می‌شود، گفت: اشتغال موجود را نمی‌توانیم حفظ کنیم ایجاد اشتغال جدید پیشکش  و در نتیجه بیکاری بیشتر می‌شود و به رتبه اول نرخ بیکاری در کشور می‌رسیم.

کارشناس اداره‌کل آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری با اشاره به مشکلات عمده صنایع استان در بخش آب، افزود: قطب‌های صنعتی، کارخانه سیمان و … در تأمین آب مشکل دارند.

راه حل چیست؟ سازگاری با خشکسالی یا…

وی با بیان اینکه کیفیت آب‌های زیرزمینی هر روز افت می‌کند، ادامه داد: چاره تمام این مشکلات به اتمام رساندن پروژه بن-بروجن است که در سایه بی‌کفایتی مسؤولین و بی‌توجهی مقامات ارشد کشوری مردم از آب شرب که حق و حقوق مسلم آ‌ن‌ها است محروم هستند.

فاطمی با تأکید بر اینکه تا زمانی که در مصرف آب مدیریت صحیح و فرهنگ‌سازی صورت نگیرد این شرایط همچنان ادامه دارد و هر روز بدتر خواهد شد، اظهار داشت: عدم وجود شیوه صحیح مصرف آب در کشاورزی و کشت محصولاتی چون هندوانه و گوجه‌فرنگی آخرین ذخایر آبی استان را نیز برباد خواهد داد.

چهارمحال و بختیاری با دارا بودن منابع آبی فراوان همواره مشکل آب داشته‌ و هنوز که هنوز است به بسیاری از روستاهای این استان با تانکر آب‌رسانی می‌شود، استانی که تمام استان‌های پایین‌دست خود را سیراب می‌کند مردم خودش تشنه هستند.

گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی را برای کمبود بارش‌ها می‌پذیریم اما این عدم مدیریت و بی‌تدبیری مسؤولان را کجای دلمان بگذاریم.

پروژه انتقال آب بن _بروجن که یک پروژه کشوری است که مصوبه دو هیات دولت، وعده دو رئیس‌جمهور، قول وزیر نیرو، تائیده سه استاندار و چند مسؤول دولتی دیگر از جمله معاون اول رئیس‌جمهوری را در کارنامه خود دارد اما به دلیل بی‌تدبیری‌ها سال‌هاست افتتاحش را به سال آینده موکول می‌کنند، غافل از اینکه قریب به نیم میلیون نفر از مردم در فرخشهر، سفیددشت، فرادنبه و بروجن، شهرکرد و سامان چشم انتظار اجرای این طرح هستند.

مشکل آب اشتغال 15 هزار نفر را تهدید می‌کند

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این استان بعد از سیستان و بلوچستان رتبه دوم را در محدودیت دسترسی به منابع آبی دارد؛ گفت: مشکل تأمین آب شرب شهرک‌های صنعتی در حال تبدیل شدن به بحران است.

حمیدرضا فلاح تأکید کرد: 8 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغال 15 هزار نفر در بخش صنعت به‌علت کمبود منابع آبی در حال تهدید است.

به کارگیری مسؤولان قوی و دلسوز در مدیریت استان به خصوص در حوزه آبی، اندیشیدن تمهیدات لازم برای نگاه‌داشت آب برای روزهای سخت پیش‌رو، فرهنگ‌سازی استفاده از آب در بخش‌های مختلف مصرفی، تأمین آب شرب مطلوب و مدیریت منابع آبی از دغدغه‌هایی است که همواره مورد پیگیری و مطالبه مردم این استان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.