تداوم رکوردشکنی مصرف گاز خانگی

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: ‌بر اساس پیش‌بینی‌ها موج سرما تا ۱۵ بهمن در کشور پایدار است که باعث بالا ماندن مصرف گاز در بخش خانگی خواهد شد اما بعد از آن به سمت کم شدن مصرف می‌رویم.

به گزارش رصد اقتصادی به نقل از ایرنا، «محمد عسگری» امروز (یکشنبه)  با اشاره به اینکه مصرف گاز در مقایسه با هفته گذشته در بخش خانگی و تجاری کاهش هفت میلیون متر مکعبی را ثبت کرده است، ‌ادامه داد: در حال حاضر مصرف خانگی و تجاری گاز به ۵۹۳ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

وی به لزوم توجه به صرفه‌جویی در مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری اشاره کرد و افزود: با وجود مصرف بالای بخش خانگی اما گازرسانی به نیروگاه‌ها متوقف نشده است.

 به گزارش ایرنا، ‌هفته گذشته مصرف گاز بخش خانگی و تجاری به بالای ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسید و این موضوع باعث شد تا گازرسانی به نیروگاه‌ها با محدودیت رو به رو شود.

وزیر نفت نیز درباره تامین گاز نیروگاه‌ها نیز گفته که طراحی ما برای تامین گاز به این شکل است که ابتدا باید گاز خانگی، سپس گاز عمومی صنایع کوچک و عمده، پتروشیمی‌ها، صادرات و در اولویت آخر، نیروگاه‌ها تامین شود، بنابراین اولین جایی که در زمان کاهش گاز باید قطعی داشته باشیم، نیروگاه‌ها هستند چون سوخت دوم دارند.

زنگنه تاکید کرده، در حال حاضر نیروگاه‌ها ۱۷۰ میلیون واحد معادل مترمکعب یا لیتر سوخت مصرف می‌کنند که ۷۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و بقیه سوخت مایع است. با توجه به افزایش مصرف گاز بخصوص در بخش خانگی از نیروگاه‌ها خواستیم صادرات برق را نه تنها اضافه نکنند بلکه کاهش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.