زلزله ترکیه، گسل‌های ایرانی را فعال خواهد کرد؟

مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: زلزله ترکیه نمی‌تواند گسل‌های ایران را تحریک کند ولی گسل آناتولی شمالی در مجاورت غربی کشور ما قرار دارد بنابراین استان‌های آذربایجان غربی و شرقی کشور ما پتانسیل وقوع زلزله را دارند.

به گفته زارع، زلزله شب گذشته ترکیه، به تنهایی نمی‌تواند گسل‌های ایران را فعال کند، اما مجاورت جغرافیایی این گسل‌ها نشان می‌دهد این منطقه بسیار زلزله خیز است.

به گزارش سلام نو، مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی درباره زلزله شب گذشته ترکیه گفت: این زلزله در در استان “الازیغ” در شرق این کشور به وقوع پیوست. گسل آناتولی شرقی، مسبب این زلزله بود که بزرگی آن به ۶.۸ ریشتر رسید.

زارع ادامه داد: این گسل بسیار مهم است و به گسل آناتولی شمالی اتصال دارد. همچنین این گسل در مجاورت غربی کشور ما قرار دارند؛ بنابراین استان‌های آذربایجان غربی و شرقی کشور ما و استان‌های شرقی ترکیه پتانسیل بالایی برای وقوع زلزله دارند.

وی گفت: این زلزله توانسته تا ۳۰۰ کلیومتر دور هم احساس شود و در ۵ استان کشور ما شدت این زلزله مشخص است.

این عضو هئیت علمی دانشگاه افزود: بیش از ۳۰۰ هزار نفر در در فاصله ۳۵ متری کانون این زمین لرزه، زندگی می‌کنند که با توجه به ساعت وقوع آن، تعداد کشته شدگان تاکنون ۲۰ نفر اعلام شده، اما خرابی‌های بسیاری بر جای گذاشته است.

زارع اظهار کرد: در این منطقه سد‌های بزرگتری قرار دارند. بزرگترین سد مخزنی دنیا، سد آتاتورک با ظرفیت ۴۳ میلیارد متر مکعب است که کارشناسان آسیب دیدن سد را بررسی خواهند کرد.

استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در پاسخ به این سوال که این زلزله، گسل‌های ایرانی را فعال خواهد کرد یا خیر گفت: این زلزله نمی‌تواند گسل‌های ایران را تحریک کند، اما مجاورت این گسل‌ها به این معناست که این منطقه برای زلزله بسیار حساس است.

این زلزله شناس درباره مدیریت بحران در ترکیه گفت: مدیریت بحران کشور ترکیه، ده دقیقه پس از وقوع زمین لرزه، نقشه کاملی از کانون زلزله و مناطق و روستا‌های تحت تاثیر قرار گرفته را منتشر کرد؛ اما متاسفانه در کشور ما با وجود قدیمی‌تر بودن عمر سازمان مدیریت بحران، هنوز همچنین امکاناتی وجود ندارد.

بزرگترین زمین لرزه‌ای که تاکنون در ترکیه رخ داده است به سال ۱۹۹۹ برمی‌گردد که در جریان آن شمال غربی این کشور را لرزاند و ۱۸ هزار قربانی و حدود یک میلیون آواره برجای گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *