تلاش محیط‌بانان فارس برای حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش در سرما

با شدت گرفتن برودت هوا در استان فارس بخصوص در مناطق مرتفع این استان، محیط‌بانان تلاش بی‌وقفه‌ای برای رساندن غذا به گونه‌های مختلفی که در مناطق حفاظت‌ شده فارس زندگی می‌کنند را آغاز کردند.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس گفت: محیط‌بانان در سراسر استان بخصوص در محدوده پارک ملی بمو، تلاش برای تأمین غذای وحوشی که در محدوده مناطق حفاظت‌شده زندگی می‌کنند را آغاز کرده‌اند.

حمید ظهرابی با اشاره به تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان پارک ملی بمو برای حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش این منطقه گفت: با توجه به سردی هوا، بارش برف، یخ بستن بسیاری از آبگیرها و پوشیده شدن مراتع از برف، اقدامات لازم برای تأمین علوفه و جلوگیری از حرکت حیوانات وحشی به سمت مناطق مسکونی، در حال انجام است.

وی با اشاره به بازدید شبانه از پارک ملی بمو افزود: در شرایط برف و یخبندان امکان دارد گونه‌های جانوری وحشی به دلیل سرما، دسترسی سخت به منابع غذایی و حافظه ژنتیکی و رفتارهای غریزی به مهاجرت و خروج از پارک ملی و مناطق حفاظت‌شده اقدام کنند. برخی نیز به روستاها و حتی بافت شهری نزدیک شده و گاهی توسط شکارچیان غیرقانونی شکار می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس گفت: این خطر برای گونه آهو در پارک ملی بمو با توجه به رفتارهای غریزی گونه شدید بوده و در سال‌های گذشته آسیب‌های زیادی به جمعیت آن وارد کرده است بنابراین برای جلوگیری از خطرات احتمالی، ابتدا کریدورهایی که حیوانات امکان دارد از آن خارج شوند را مسدود کردیم.

ظهرابی ادامه داد: محیط‌بانان پارک ملی بمو هم‌ اکنون برای امدادرسانی، علوفه دهی و ممانعت از خروج حیات‌وحش در آماده‌باش بوده و در بخش‌هایی نیز سایه‌بان‌هایی با منابع غذایی تعبیه کرده‌اند و این پارک، به همت محیط‌بانان و کارشناسان محیط طبیعی حفاظت محیط‌زیست استان به‌صورت شبانه‌روزی تحت عملیات پایش ویژه قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس از رانندگانی که در  مجاورت مناطق حفاظت‌شده، رانندگی می‌کنند درخواست کرد با احتیاط بیشتر در حین عبور از این مناطق و با توجه به علائمی که نشان‌ دهنده امکان عبور حیوانات وحشی از جاده است، در صورت مشاهده وحوش با شماره تلفن ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.