یکسال پس از زلزله کرمانشاه؛ کمک پایدار در بحران

همایش دو روزه «یکسال پس از زلزله کرمانشاه » در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با حداقل هزینه به منظور شناسایی پدیده های اجتماعی و شناسایی ضعف های مدیریتی در بحران برگزار شد.

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، پژوهشگران و استادان بسیاری از دانشگاه علامه و دانشگاه تهران در جهت ایجاد سیاست های خاص برای رفتار هنگام بروز فاجعه و بلایای طبیعی در کشور به تحلیل پدیده های مختلف در زلزله کرمانشاه و پرداختند و نتیجه اقدامات خود را در قالب 12 پنل ارائه کردند.
عباس اسدی، عضو هیأت علمی ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در این همایش اظهار کرد: ارزش های چند گانه خبری توسط نهاد و ارگان های خاص خصوصی شده و در چنین شرایطی انتشار هر رویدادی را نمی توان خبر نامید.
وی افزود: رسانه ها به جای نشان دادن عمق فاجعه در زلزله کرمانشاه به سمت فانتزی شدن پیش رفته اند.
وی خاطر نشان کرد: رسانه ها درمیان صدای رنج دیدگان، یک فاجعه را به سرعت اطلاع رسانی و در نهایت با اعلام بازگشت اوضاع به سابق به فراموشی یک فاجعه کمک می کنند. به طور مثال مردم برای همدری با زلزله زدگان کمک های بسیاری را برای این مناطق ارسال می کردند اما با اعلام صدا و سیما به اینکه بازماندگان دیگر به کمک نیازندارند، پیام اثر بخش بود و کمک های مردمی هم پایان یافت.

** کمک 3 میلیاردی جمعیت هلال احمر
نماینده جمعیت امام علی گفت که این جمعیت 30 میلیارد ریال از کمک های مردمی را صرف تهیه پوشاک، وسایل گرمایشی، بهداشتی لوازم مصرفی و اغذیه برای بازماندگان زلزله کرمانشاه کرده است.
حبیب فاتح در همایش درباره اقدامات جمعیت امام علی اظهار کرد: این جمعیت با حضور سریع در منطقه به نیازسنجی بازماندگان زلزله پرداخته و براساس تغییر نیازها و اولویت ها منطقه کار خود را پیش می بردد.
فاتح با اشاره به توزیع اقلام کمک های مردمی در 300 روستا اظهار کرد : نیروهای جمعیت امام علی پس از امداد رسانی در روزهای اولیه اقدامات موثری در زمینه معاینات پزشکی، شادی بخشی کودکان را در اولویت برنامه های خود در مناطق زلزله زده قرار داد.
به گفته وی؛ توزیع اقلام در وضعیت بارندگی، تحویل کانکس های آموزشی برای ادامه تحصیل کودکان ونوجوانان و ارائه کانکس و چادرهایی مختص امور درمانی از جمله مهم ترین اقدامات نیروهای جمعیت امام علی به مناطق زلزله زده است.
وی درباره گزارش کمک های نقدی و غیرنقدی مردم به بازماندگان زلزله کرمانشاه اظهار کرد: جمعیت امام علی قرار است درآینده با استفاده از کمک های نقدی و غیر نقدی شهروندان به راه اندازی صندوق کارآفرینی غرب و مجتمع تجاری تفریحی غرب برای بازماندگان زلزله کرمانشاه بپردازد.

** استانداری و فرمانداری کرمانشاه پاسخگو نبودند
در ادامه مسئول مددکاران اجتماعی استان کرمانشاه گفت: مردم زلزله زدن در هیجاناتی درگیرند که نمی توانند به درستی رفتار کنند اما بیشتر سمن ها، شهرداری، هلال احمر و مردم به یاری بازماندگان آمدند و استانداری و فرمانداری کرمانشاه پاسخگوی نیازهای مردم نبودند.
ماندانا جواهری در این همایش اظهار کرد: سرپل ذهاب نه تنها سراسر غم و غصه نیست بلکه پر ارشادی و غیرت است. مردم سرپل ذهاب برای چندمین بار است که آوارگی را تجربه کردند و با غیرت به بازسازی شهر خود اقدام کرده اند.
این مددکار به شرایط نابسامان مردم کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مردم از نظر جسمی و روانی شرایط مساعدی نداشتند و حتی دام های آنها یعنی کل سرمایه زندگیشان نیز در حال نابودی بود.
جواهری به همدردی مردم ایران با بازماندگان زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: بسیاری از روستاها با خاک یکسان شده بود و مردم کمک های چشمگیری به زلزله زدگان کردند. آنها هی چوقت کمک های ملت ایران را فراموش نمی کنند.

** امداد رسانی چندانی به روستاها نمی شود
سندس محمدی پژوهشگر پدیده های زلزله کرمانشاه در ادامه همایش درباره شکاف ارتباطی شهر و روستا در زمان بحران اظهار کرد: در کشور ما مدیریت بحران و امداد رسانی در پایتخت متمرکز است و به روستا و شهرهای کوچک رسیدگی چندانی نمی شود.
وی افزود: نبود یک سیستم اطلاع رسانی دقیق، ضعف رسانه ها در پوشش اخبار و مشخص نبودن نهاد مدیریت بحران را از جمله اشکالات در مدیریت و امدادرسانی پس وقوع زلزله کرمانشاه است که باید با عبرت گرفتن از این ضعف ها به فراهم کردن زیرساخت های کشور برای مقابله با بحران پرداخت.

** عکس ها برساخت های اجتماعی بودند
عاطفه آقایی پژوهشگر همچنین درباره عکس های منتشره درباره زلزله کرمانشاه اظهار کرد: ابزار دیداری می تواند نگرش افراد را بسیار تحت تأثیر قرار دهد اما بسیاری از عکس هایی که در خبرگزاری ها منت شر شد در عین واقعیت اما به گونه ای برساخت نیز بودند.
وی افزود: خبرگزاری ها با بازنمایی کنش های انسانی مفهوم ترومای جمعی را بازتاب دادند.

** نبود اصول اخلاقی روزنامه نگاری در شرایط بحران
میترا شمسی پژوهشگر دیگر این همایش درباره مقاله خود با عنوان مطالعه پوشش خبری زلزله کرمانشاه در خبرگزاری ها اظهار کرد: رسانه ها در پوشش اخبار زلزله کمتر به اصول اخلاق حرفه ای در زمان بحران پایبند بودند.
وی افزود: برخی از رسانه ها از بحران برای تسویه حساب های سیاسی استفاده می کنند چرا که نه تنها در ایران بلکه در جهان هم اصول اخلاقی برای مواقع بحران به درستی و منسجم وجود ندارد.

** مهم ترین سیاست ها برای مدیریت بحران
در پایان مراسم علی انتظاری استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و دبیر این همایش درباره سیاست های مناسب پژوهشگران برای رفتار در شرایط بحرانی اظهار کرد: توسعه پایدار، پرهیز ار رویکردهای فیزیکالیستی، آگاهی از گسل های اجتماعی مانند اختلافات قومی و مذهبی، ساماندهی گروه های امدادرسان، جلوگیری از ورود افراد متفرقه به مناطق بحران، اطلاع رسانی به موقع از اخبار بحران از جمله سیاست های مهم در مدیریت بحران است.
وی معتقد است که باید رشته ای میان رشته ای با نام مقابله با بحران در دانشگاه ها ایجاد شود و در ستاد بحران یک بخش به مسائل زنان در بحران بپردازد و در نهایت قسمتی از منطقه سرپل ذهاب بازسازی نشود و به عنوان یک موزه برای عبرت همگان آواره باقی بماند.
به گزارش ایرنا، همایش دو روزه «یکسال پس از زلزله کرمانشاه: تجربه ها و سیاست ها» در 12 پنل در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

1 دیدگاه

  1. سلام, این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*