خانه » خبر » کنترل سیل در استان گلستان نیازمند احداث سد است

کنترل سیل در استان گلستان نیازمند احداث سد است

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: ساخت سد در استان گلستان به ویژه برای کنترل سیلاب‌های بهاره و تابستانه ضروری است و اگر سد گلستان در سیل سال ۱۳۸۰ نبود خسارات جبران‌ناپذیری به استان وارد می‌شد.

 

سید محسن حسینی اظهار داشت: زمانی که بارش بیش از حد معمول متداوم باشد امکان وقوع سیل بسیار بالا است و در استان گلستان سیل‌ها معمولا به دو بخش بهاره و تابستانه تقسیم می‌شوند.

 

در این خصوص اظهار کرد: در بارش‌های بهاره مدت زمان بارش طولانی است و مقدار بارش کم است و گاهاً با ذوب برف نیز همراه می‌شوند و سیل‌های تابستان به علت شدت زیاد و مدت کم خسارات بیشتری به بار می‌آورد.

 

وی افزود: بزرگ‌ترین سیل استان سیل سال ۱۳۸۰ است که با دبی غیرقابل تصور ۳۰۱۷ مترمکعب در ثانیه در گرگان‌رود رخ داد و خسارات عمده ای وارد کرد.

 

حسینی با بیان عوامل تشدید کننده سیلاب در استان اظهار کرد: کاهش پوشش گیاهی در بالادست، سازه ها و پل های احداثی روی رودخانه ها، زمین‌شناسی و نوع خاک هر منطقه، جهت، میزان و طول شیب هر کدام از عوامل تشدیدکننده سیلاب به شمار می‌رود و در استان گلستان نیز پل های غیر اصولی بر رودخانه زیاد احداث شده که اصلاح این سازه‌ها نیاز به عزم و اراده جدی دستگاه‌های ذیربط دارد.

 

وی گفت: ۸ پروژه مهندسی رودخانه در استان در حال انجام است که نقشه برداری، تعیین حد بستر، رپر گذاری، اطلاع رسانی، اخذ سند، حفاظت از مجاری آبی، لایروبی و تثبیت بستر از این جمله است. هم‌اکنون بیش از ۴۰ درصد از رودخانه های استان نقشه برداری، یک پنجم رودخانه‌های استان رپرگذاری، ۲۰۰ تابـلو نصب و ۲۰۰ کیلومتـر از رودخانه‌های استان نیز سالانه لایـروبی می شوند. همچنین ۲۵ درصد رودخانه های استان نیز دیواره‌سازی شده است.

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان افزود: در سیل سال ۸۰ در استان اگر سد گلستان نبود قطعا شهر گنبدکاووس، آق قلا و انبارالوم و ۷۰ روستای مسیر با فاجعه رو به رو می شد و ما با ساخت سدهای مخزنی و تاخیری در استان می توانیم به کنترل سیلاب کمک شایانی کنیم.

 

حسینی اظهار کرد: در سال‌های اخیر به دلایل اقلیمی وقوع سیل افزایش یافته است و استان گلستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

وی با اشاره به برنامه جامع مدیریت سیل در استان گفت: در این برنامه جامع وظایف همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط دیده شده است و این برنامه با ۵ مولفه تدوین و گردآوری شده که می‌توان به مدیریت حوضه‌های آبریز، کنترل فیزیکی سیلاب، آمادگی در مقابل سیلاب، آموزش و اطلاع رسانی و مدیریت سیلاب در دشت اشاره کرد.

 

حسینی تصریح کرد: کارگروه سیل استان به دبیری شرکت آب منطقه‌ای استان و زیر نظر مدیریت بحران فعالیت دارد و بهتر است هر گونه اعتبار سیل در قالب مدیریت جامع سیل باشد.

 

تسنیم

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج