خانه » خبر مهم » مهمانی ریزگردها در آسمان لرستان

مهمانی ریزگردها در آسمان لرستان

 ریزگردهای خاکی دو روزی است که بر فراز آسمان دامن گسترده اند.

روزهاست که هوای پاییزی مهمان شهرها شده است

بادهای تند و آرام پاییزی در حال وزیدن است، گرد و غبارهای پاییزی در طول روز غبار های کوچکی در آسمان ایجاد می کند.

اما این روزها غبارهای خاکی از جنوب کشور آسمان استان لرستان آلوده کرده اند.

غبارهای خاکی که با هر نفس کشیدن حجمی از خاک را میهمان ریه ها می کند و در دراز مدت تاثیر نامطلوبی برای سلامتی انسان ها دارد.

در پی هجوم ریزگردهای خاکی که غالبا منشاء خارج از کشور دارد، سال هاست که درختان بلوط جنگل های زاگرس با زوال مواجه هستند و بسیاری از کارشناسان ریزگردهای خاکی را یکی از عامل های زوال درختان جنگل های زاگرس معرفی کرده اند و می تواند هر نفس کشیدن در فضای باز را دعوتی برای میکروب ها و ویروس ها دانست.

سی و دومین روز آلودگی هوا در استان لرستان

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، با اشاره به اینکه امروز دومین روز هوای خاکی در استان است، گفت: هم اکنون وضعیت هوای استان لرستان ناسالم است.

وی افزود: در این شرایط به گروه های حساس چون بیماران تنفسی، کودکان، سالمندان و بانوان باردار پیشنهاد می شود از منزل در حد توان خارج نشوند.

فتحی بیرانوند، با بیان اینکه منشاء این گرد و غبار از کشور عراق است، بیان کرد: از روز گذشته این موج بیشتر شهرهای استان لرستان را تحت تاثیر قرار داده است.

وی بیان کرد: هم اکنون میزان ذرات ریز هوا در شهرستان های پلدختر، کوهدشت، رومشکان، دوره چگنی و خرم آباد ۱۰۷ میکروگرم بر مترمکعب است

مدیرکل محیط زیست استان لرستان، اظهار کرد: استان لرستان از ابتدای سال تاکنون ۳۲ روز آلودگی هوای ناشی از ریزگردهای خاکی داشته است.

وی افزود: در سال گذشته استان لرستان ۸۳ روز آلودگی ناشی از ریزگردهای خاکی داشته است.

خبرگزاری شبستان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج