خانه » خبر » منفی شدن بارش ها در ۴ حوضه آبریز اصلی کشور

منفی شدن بارش ها در ۴ حوضه آبریز اصلی کشور

بررسی میزان بارش های ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا امروز و مقایسه این رقم با مدت مشابه سال آبی گذشته نشان می دهد که میزان بارش ها در کل کشور به جز مرکز ایران و برخی نواحی جنوبی کاهشی بوده و آمارها منفی شده است

  کل ریزشهای جوّی ایران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۹۵) تا پایان روز گذشته (بیست و چهارم شهریورماه) بالغ بر ۲۲۹ میلی‌متر است. ثبت ۲۲۹ میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش ۵ درصدی بارشها در سال جاری است.

همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در ۴۸ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۲۳۷ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از کاهش ۳ درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۶ ــ ۹۵ حکایت دارد.

حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه ۹۴ تا پایان روز بیست و چهارم شهریور ماه سال گذشته ۳۹۵ میلیارد و ۵۲۶ میلیون مترمکعب بود اما در مدت مشابه سال جاری حجم بارش‌ها با کاهش ۱۸ میلیارد و ۱۲۸ میلیون مترمکعبی، به ۳۷۷ میلیارد و ۳۹۸ میلیون مترمکعب رسید.

در ایران ۶ حوضه اصلی آبریز داریم که شامل حوضه آبریز دریای خزر،‌ حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی، حوضه آبریز مرزی شرق و حوضه آبریز قره‌قوم است.

در حوضه آبریز دریای خزر از ابتدای سال آبی جاری تا امروز ۳۴۰ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۳۳ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی ۱۸ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۲۰۸ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۳۶ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی ۲۴ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۳۶۷ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی یک درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی ۳ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۱۵۹ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۲۰ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی ۳ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز مرزی شرق از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۶۲ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۳۵ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی ۳۹ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز قره‌قوم از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۱۸۱ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۲۸ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی ۱۷ درصدی داشته است.

تسنیم

   

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج