خانه » خبر مهم » طوفان نمک در راه است

طوفان نمک در راه است

تبدیل ۸۰ درصد از تالاب شادگان به شوره زار، از وقوع طوفان نمک در آینده نزدیک خبر می دهد . 

تالاب ۵۷۰ هزار هکتاری شادگان این روزها حال خوشی ندارد ، خشکی و نمکزار، ۸۰ درصد تالاب رو به اغما برده و فقط ۲۰ درصد آن در شرایط تالابی قرار دارد.

هر قدم در پهنای تالاب از فاجعه ای خبر میدهد که گریبان پرندگان ، ماهی ها ، گیاهان و جانوران پناهنده را در ۳۲۷ هزار هکتار از حیات وحش گرفته است .

در میان صحبت های مردم تالاب نشین غم بزرگی بود برای تغییر رویه زندگی چرا که پیشتر تالاب نشینان از هر شغل و درآمدی در بیرون از تالاب بی نیاز بودند  ، همه با کشاورزی ، دامداری و ماهیگیری امرار معاش میکردند و زندگیشون با تمام سادگی به راحتی می گذشت .

اکنون وضعیت تالاب شمار زیادی را مجبور به دل کندن از محل کار و  زندگی کرده ، اما در  بیست درصد باقی مانده از تالاب هنوز چشم امید ۵ هزار خانوار پرجمعیت ، به احیای تالاب و بهبود وضع زندگی است .

واقعا چرا تالاب جهانی شادگان که شاخص هایی مثل همزمانی آب شور ، شیرین و لب شور را دارد و به خاطر جریان زندگی  در آب تالاب به آن ونیز  ایران گفته می شود اکنون به این حال و روز در آمده است؟ 

رییس محیط زیست آبادان آقای موسوی آزاد پرداخت نشدن سهم سالیانه ۳ میلیارد متر مکعبی حق آبه تالاب را یکی از دلایل این وضعیت می داند.

اما آقای عامری کارشناس محیط زیست علت تبدیل پهنایی از تالاب به شوره زار را سرازیر شدن زهاب نیشکر و افزایش شوری آب تالاب عنوان می کند و می گوید: بعد از خشک شدن تالاب هور العظیم اهمیت تالاب شادگان به عنوان فیلتری برای جلوگیری از ریزگردهای داخلی چند برابر شد، اما حالا حال و روز تالاب شادگان هم به تالاب هورالعظیم نزدیک شده است .

معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان هم با اشاره به کاهش شوری آب زمین های نیشکر می گوید: برای زهاب های نیشکر کانالی به خلیج فارس احداث شد تا زهاب های نیشکر به آنجا بریزد اما طبق مصوبه سازمان حفاظت از محیط زیست و جمعی از مسئولان استانی و کشوری برای نجات تالاب از بی آبی زهاب نیشکر به تالاب شادگان سرازیر شد.

آقای حسین آمیلی گفت: این کانالهای احداث شده آب را از رودخانه کارون به تالاب شادگان منحرف می کند.

 

در این میان بخشدار شادگان از پیگیری های بی نتیجه برای پرداخت حق آبه تالاب خبر می دهد

ولید آلبوناصر از کارشناسان محیط زیست آخرین وضعیت تالاب را اینگونه تشریح کرد: در حال حاضر تنها ۲۰ درصد تالاب شرایط و مشخصه تالابی دارد و ۸۰ درصد آن  خشک و شوره زار شده است .  

باید گفت: تالاب زمانی که پر آب است علاوه بر پیشگیری از ورود ریزگردها به منطقه باعث خنک شدن هوا در مناطق اطراف می شود اما حالا با خشک شدن تالاب نه تنها کانونی برای مهار گرد و غبار وجود ندارد بلکه در آینده ای نه چندان دور شاهد طوفانی از نمک خواهیم بود ؛ شوری آب تالاب ، این پهنا را به صحرایی از نمک تبدیل کرده است.

نجات تالاب یعنی احیای محیط زیست و اهدای زندگی به ساکنان تالاب

خبرگزاری صدا و سیما

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج