خانه » خبر مهم » شهرستان چهارمحال و بختیاری با فاجعه خشکسالی مواجه است

شهرستان چهارمحال و بختیاری با فاجعه خشکسالی مواجه است

با توجه به کمبود بارش‌ها و تغییر اقلیم در حال حاضر ۹ شهرستان استان چهارمحال و بختیاری با خشکسالی و کمبود آب مواجه هستند.

ظهر امروز اعضای شورای شهر شهرکرد در نشستی با اصحاب رسانه در خصوص مسئله آب استان و همایش “بام ایران در حسرت آب” برگزار کردند که مشروح گزارش در پی می‌آید.

 علیرضا توکلی ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه در راستای برگزاری همایش “بام ایران در حسرت آب” اظهار داشت: شورای شهر علارغم اینکه شورای مرکز استان است باید به وظایف ذاتی که قانون تعریف کرده و به نمایندگی از سوی مردم در برخی مسائل ورود پیدا کند و صدای مردم را به گوش مسئولان برساند.

وی با بیان اینکه مسائل و مشکلات استان باید در چهارچوب قانون بیان شوند، افزود: علاوه‌بر توجه به قانون مشکلات استان باید رفع شود تا استان ما نیز شاهد توسعه علمی، اجتماعی و اقتصادی باشد.

رئیس شورای شهر شهرکرد با اشاره به مسئله آب بیان کرد: یکی از مباحت گسترش توسعه در استان حول محور آب می‌چرخد که اگر به این مبحث توجه نشود در مباحت فرهنگی، آموزشی و اقتصادی نیز نمی‌توانیم توسعه داشته باشیم.

توکلی خاطرنشان کرد: در یک نگاه تلفیقی وقتی استان خودمان را با استان اصفهان مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که استان همجوار از دو پارامتر لابی‌گر و استفاده از نیروی انسانی سرمایه‌گذار استفاده می‌کند اما استان ما چنین قدرتی را ندارد.

وی با بیان اینکه مردم باید به موضوع آب اهمیت ویژه بدهند، گفت: موضوع آب باید به گونه‌ای مردمی شود اما نمی‌خواهیم مردم دو استان را روبه‌روی هم قرار دهیم و قصد نداریم بحث آب را سیاسی کنیم اما می‌خواهیم آگاه‌سازی کنیم که کمبود آب چه آثار و پیامدهایی می‌تواند برای استان داشته باشد.

رئیس شورای شهر شهرکرد تصریح کرد: در آینده‌ای نه چندان دور ما شاهد مهاجرت مردم استان خواهیم بود اما استان همسایه علاوه‌بر کانون‌های فرهنگی که دارد برنامه‌ریزی‌های خلافی برای حفظ محیط زیست خود داشته که ما می‌خواهیم با وحدت و همدلی به سمتی حرکت کنیم دولت را متوجه حقوق مدنی مردم استان کنیم.

توکلی با بیان اینکه مسئولانی که مبادرت به انتقال آب دارند و با لابی‌گری قصد دارند به هدفشان برسند باید بدانند که این کار چه اثرات زیست محیطی را به دنبال دارد، افزود: ما از مسئولان عالی کشور و نمایندگان مجلس درخواست داریم که در راستای رسیدن مردم به حقوق مدنی خودشان کوتاهی نکنند.

آب” سیاسی نیست، حیات جامعه است

حیدر علیپور عضو شورای شهر شهرکرزد نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: اگر همه مردم با هم همدل و هم صدا شوند قطعا روزی صدایمان به گوش مسئولان خواهد رسید. ما باید حقوق و صدایمان را با کمک مردم، سازمان‌های مردم نهاد و مسئولان صدایمان را به گوش دلتمران برسانیم.

وی با بیان اینکه همیشه شعار ما “آب مایه حیات است” بوده، افزود: نزدیک بهخ یک میلیون نفر جمعیت استان چهارمحال و بختیاری با کمبود آب مواجه هستند اما مردم استان ما با همان منشوری که برایشان انختاتب کردند برای استفاده از آب احترام گذاشتند و چیزی نگفتند اما متأسفانه استان اصفهان با موج‌سواری‌ها و شانتاژ بازی‌ها می‌خواهد از کانال‌ها و مجرای غیر قانونی کارهایی را انجام دهد، بحث آب سیاسی نیست بلکه حیات جامعه است.

عضو شورای شهر شهرکرد با بیان اینکه آنچه کارشناسان و مصوبات نشان می‌دهد و تأیید می‌کند این است که طرح‌های ما قانونی است پس چرا هیئت دولت آن را اجرایی نمی‌کند، تصریح کرد: مردم چهارمحال و بختیاری بیدارند و تا زمانی که حقشان محقق نشود دست بر نمی‌دارند.

علیپور خاطرنشان کرد: عدم ابلاغ به موقع مصوبات زاینده‌رود سبب شد تا برخی جریانات از این موضوع سوء استفاده کنند و طرح‌های آبی ما را غیر قانونی بدانند و بگویند استان ما بیشترین مصرف آب را دارد در صورتی که چنین نبوده است.

وی با بیان اینکه مردم استان ما زیاده خواه نیستند اما حقشان هم نباید پایمال شود، گفت: طرح بن ـ بروجن یک طرح قانونی است و مردم ما چیز غیرقانونی نخواستند اما چرا اجرای این طرح را متوقف کردند.

عضو شورای شهر شهرکرد خاطرنشان کرد: دادستان اصفهان با بررسی اسناد و مدارک موجود دستور رفع توقف اجرای این طرح را دادند اما برخی جریانات به دل نگرانی مردم دامن می‌زنند.

علیپور با اشاره به برگزاری همایش بام ایران در حسرت آب ادامه داد: باید در این همایش تمامی مردم و مسئولان حضور داشته باشند چرا که حضور مردم گامی مؤثر در راستای تحقق حقوقشان است.

صدای مظلومیت مردم چهارمحال و بختیاری باید به گوش مسئولان برسد

مصطفی حیدری، عضو شورای شهر شهرکرد در ادامه این نشست بیان کرد: همایش بام ایران در حسرت آب دوم آبان ماه در فرهنگسرای شهرکرد برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز استان همجوار تمام آب جاری را می‌برد، افزود: امروز همه می‌دانند که آب جاری در حال انتقال به استان اصفهان است و ما تنها به آب‌های زیرزمینی اکتفا کردیم، این کار اشتباه است و متأسفانه دشت شهرکرد با خشکی مواجه شده است.

عضو شورای شهر شهرکرد خاطرنشان کرد: ما در استان شاهد خشکسالی هستیم اما استان همسایه کم آبی را به حساب استان چهارمحال و بختیاری می‌گذارد بنابراین ما باید به صورت عملی وارد میدان شویم و کاری کنیم که صدای مظلومیتمان به گوش مسئولان برسد تا در آینده دچار مشکل اجتماعی نشویم.

گفتمان‌های مشترک در حوزه آب چهارمحال و بختیاری انجام شود

فرهاد رئیسی عضو شورای شهر شهرکرد نیز در ادامه این نشست تصریح کرد: امروز آب به زندگی مردم گره خورده و اگر نتوانیم گفتمان مشترکی در استان شکل دهیم مشکلات بیشتری برای مردم استان به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه ۴ مؤلفه این گفتمان را تشکیل می‌د‌هد،گفت: مردم، مسئولان حاکمیتی دولتی، مسئولان حاکمیتی استانی و سازمان‌های مردم نهاد باید این گفتمان را شکل دهند و یک وحدت رویه ایجاد کنند.

رئیسی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۴ درصد مردم کشور با خشکسالی مواجه هستند اما استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و خراسان جنوبی از شدت بیشتری برخوردار است.

عضو شورای شهر شهرکرد ادامه داد: کشور ما دارای ۳ یخچال مهم بوده است که زردکوه یکی از آن‌ها است که زردکوه دارای کوه‌های از جمله هفت کنان، قمبر‌کش، جفت‌زرده، چل میشون و ایله وک بود که در ایل وک ارتفاع برف ۱۸ متر بوده و  طول یخچال ۷ الی ۸ متر بوده اما امروز ذخیره برف در بهترین حالت به ۳ متر هم نمی‌رسد و متأسفانه در فصولی که باید انباشت برف شکل بگیرد چیزی به اسم برف وجود ندارد.

رئیسی بیان کرد: در حال حاضر باید با توجه به کمبود بارش معادله جدیدی در استان تعریف شده که مسئولان باید به این معادله توجه کنند چرا که برخی از قسمت‌های کلان استان ما مانند بروجن، گندمان و کیار با خشکسالی مواجه هستند و یخچال “تنگ سیار کلار” چیزی از آن باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه شرایط باران در استان تغییر کرده است، افزود: در شمال شهر شهرکرد قنات‌ها رو به خشکی رفته است و قنات حسین رئیسی، چشمه ماسینه در منظریه و چشمه غلام‌آباد خشک شده است.

عضو شورای شهر شهرکرد گفت: غلات قنات ما کاملا خشکیده و قنات بابا ولی استان ما به اندازه کافی آب ندارد حتی در جنوب شهر شهرکرد و قلنگان و باغ حج کُوا آب ندارد، حفظ استان همجوار برای ما مهم است اما باید حقوق مردم استان هم رعایت شود.

۹ شهرستان استان چهارمحال و بختیاری با فاجعه خشکسالی مواجه هستند

طیبه شریفی عضو شورای شهر شهرکرد در ادامه این نشست بیان کرد: کشور ما تحت تأثیر کبود بارش‌ها قرار گرفته اما استان ما از شدت بیشتری برخوردار است و دچار حادثه خشکسالی شده‌ایم.

وی گفت: آب جاری انفال است و همه باید از آن استفاده کنند و این سوء تعبیر نباید پیش بیایید که مردم استان ما زیاده خواه هستند و نمی‌خواند کسی از آب این استان استفاده کند.

عضو شورای شهر شهرکرد تصریح کرد: ذخایر آب استان کم شده  و به شدت با مشکل کم آبی مواجه هستیم و آگاه‌سازی باید انجام شود تا مردم این بحران را درک کنند و برای صرف جویی آماده شوند.

شریفی با بیان اینکه در بحث کشاورزی نیز هر دو استان باید صرف جویی کنند و دولتمردان باید اگاه شوند چرا که ۹ شهرستان استان چهارمحال و بختیاری با فاجعه خشکسالی مواجه هستند، افزود: ما وظیفه داریم مردم را آگاه کنیم و انگشت اتهام سمت کسی نمی‌بریم و تنها می‌خواهیم مشکلات استان را بیان کنیم.

ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج