خانه » خبر » زلزله جاجرم خسارت نداشت

زلزله جاجرم خسارت نداشت

فرماندار جاجرم گفت: زلزله ۳٫۳ ریشتری یکشنبه شب این شهرستان خراسان شمالی هیچ گونه خسارتی نداشت.

علی اکبر محبی یکشنبه شب اظهار کرد: هرچند وقوع این زلزله در بیشتر مناطق روستایی از جمله شهر جاجرم احساس شد اما خوشبختانه تلفات جانی و مالی به دنبال نداشت.

به گزارش ایرنا ساعت ۱۹:۲۷ دقیقه امشب زمین لرزه ای با قدرت سه و سه دهم در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر در عمق ۱۰کیلومتری زمین شهرستان جاجرم را لرزاند.

براساس اعلام مر کز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه درعرض جغرافیایی ۳۶٫۹۸۰ و طول جغرافیایی ۵۶٫۴۱۵ در فاصله ۵ کیلومتری جاجرم،۱۱کیلومتری گرمه و ۴۱ کیلومتری سنخواست در خراسان شمالی رخ داد.

مرکز شهرستان جاجرم در ۱۵۰ کیلومتری بجنورد خراسان شمالی قرار دارد.

زلزله ۵٫۹ ریشتری ۲۳ اردیبهشت ماه امسال موجب کشته شدن ۲ نفر و مصدومیت ۴۰۰ در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان شد و خسارت مالی فراوانی هم به دنبال داشت.

استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.

این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود درسده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵٫۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت ۶٫۲ درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج