خانه » خبر مهم » خشکسالی وضعیت ۱۷۰۰ رشته قنات گناباد را تهدید می‌کند

خشکسالی وضعیت ۱۷۰۰ رشته قنات گناباد را تهدید می‌کند

 

 

سرویس استان ها – نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی گفت: خشکسالی وضعیت ۱۷۰۰ رشته قنات گناباد را تهدید می‌کند و سبب کاهش آبدهی آنها شده است.

 

یکی از موضوعاتی که همواره در خراسان رضوی به آن اشاره شده؛ تجمع و تمرکز امکانات در شهر مشهد بوده و اینکه بخش زیادی از بودجه استانی برای توسعه و ارائه خدمات به این شهر مصرف می‌شود.

 

با توجه به اینکه تناسب بودجه و جمعیت در خراسان رضوی وجود ندارد تخصیص بخش زیادی از بودجه به شهر مشهد مقدس مشکلات زیادی را در شهرستان‌های کوچک استان ایجاد می‌کند که سبب به وجود آمدن پدیده توسعه نامتوازن در سطح استان می‌شود.

 

شهرستان‌های بجستان و گناباد از جمله شهرستان‌های محروم خراسان رضوی هستند که با توجه به وضعیت کنونی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند برای آگاهی از این مشکلات اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته‌اند گفت‌وگویی با حمید بنایی نماینده مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی داشته که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

 

  گناباد یکی از شهرهایی است که در گذشته به وسیله قنوات آب‌رسانی می‌شده و هم اکنون مشکلاتی برای احیای قنوات این شهرستان وجود دارد در این زمینه چه اقداماتی را در دست پیگیری دارید؟

 

بنایی: ما در حوزه آب‌رسانی در شهرستان‌های بجستان و گناباد مشکلات زیادی داریم؛ ضمن تشکر از زحماتی که نمایندگان سابق این شهرستان‌ها کشیده‌اند و ما باید قدردان خدمات نظام و انقلاب باشیم در سال‌های گذشته بالغ بر ۱۷۰۰ رشته قنات در شهرستان داشته‌ایم که هم اکنون به ۴۵ درصد آب‌دهی رسیده‌اند؛ ما در واقع قطب قنات استان خراسان رضوی هستیم و قنات قصبه گناباد یکی از شاهکارهای موجود در این حوزه است که متأسفانه مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌ است.

 

۱۸ سال است که ما در شهرستان‌های گناباد و بجستان با مشکل خشکسالی روبه‌رو هستیم و قنوات ما خشک و روستاها خالی شده و شخص بنده در این حدود ۱۴ ماه نمایندگی شاهد مشکلاتی که کم آبی در روستاها به وجود آورده بوده‌ام؛ به عنوان مثال ما نتوانسته‌ایم در روستاها اشتغال پایدار تعریف کنیم زیرا مشکل کم آبی در آنها وجود دارد.

 

همچنین بعد از خشک شدن قنات‌ها اقدام آبخیزداری درستی نیز انجام نشده که حداقل همان میزان آبی که وجود دارد  حفظ شود. در وضعیت کنونی اگر متوسط بارندگی در شهرستان‌های گناباد و بجستان به ۱۳۰ میلی‌متر در یک سال برسد به عنوان ترسالی شناخته می‌شود اما در سال گذشته که بعد از ۱۸ سال بارش مناسبی در این شهرستان‌ها رخ داده متوسط این شاخص به حدود ۱۰۲ میلی‌متر رسیده کما اینکه در سال‌های قبل از آن نیز در حدود ۶۰ یا ۵۰ میلی‌متر بوده است.

 

به عبارت بهتر ما نتوانسته‌ایم  از ظرفیت‌های آبخیزداری موجود در بخش کوهپایه‌ای شهرستان‌های گناباد و بجستان استفاده کنیم و با توجه به کمبود بارندگی تزریق آب به سفره‌های زیرزمینی نیز صورت نگرفته که البته این موضوع قهر طبیعت بوده و کاری با آن نمی‌توان کرد. ما پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین قنات که تنها اثر ثبت شده در یونسکو خراسان رضوی است را داریم که همین مسئله تعداد گردشگران را به ۱۳۰ هزار نفر رسیده که بخش زیادی از آنها گردشگران خارجی بوده‌اند.

 

سال گذشته به دنبال اعتبارات احیای قنوات بودیم و جناب آقای نوبخت با تخصیص ۱۰۰ درصدی ۱۸ میلیارد تومان اعتبار برای تمام کشور موافقت کردند که متأسفانه از این میزان حدود ۳۰۰ میلیون تومان به شهرستان‌های گناباد و بجستان رسید که اثربخشی زیادی ندارد.

 

برای امسال هم از برنامه و بودجه خراسان رضوی یک میلیارد تومان اعتبار درخواست کرده‌ایم که موافقت نامه آن هم در حال تبادل است همچنین از طرف دیگر نیز از طرف بنیاد برکت و ستاد اجرای فرامین امام مبلغ دیگری را درخواست کرده‌ایم که . اگر مشکل ویژه‌ای در تخصیص‌ها پیش نیاید پیش‌بینی این است که در حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار در امسال برای احیای قنوات در ۲ شهرستان در نظر گرفته شود.

 

مردم گناباد و بجستان به کار احیای قنوات علاقه دارند چرا که از این قنوات سهم داشته و اگر به هر روستایی بخشی از اعتبار برای احیا اختصاص داده شود خود مردم برای تکمیل عملیات مبلغی را با وجود تمام خشکسالی‌ها مشارکت می‌کنند تا کشت و زرع آنها راه بیفتد.

 

 سال گذشته کشاورزان منطقه شما سال سختی داشتند سرمازدگی بخش زیادی از محصولات باغی و زراعی آنها را از بین برد برای کمک به آنها اقداماتی را انجام داده‌اید؟

 

بنایی: پیگیری‌های زیادی انجام شده؛ متأسفانه باغات انار ما در شهرستان بجستان که سالانه ۲۰ هزار تن محصول داشتند در اثر سرما از بین رفته، همچنین زعفران و پسته نیز با همین مشکل مواجه شدند و کشاورزان این ۳ محصول در مجموع در شهرستان‌های گناباد و بجستان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان  خسارت دیدند؛ مقداری از این خسارت توسط صندوق بیمه کشاورزی پیگیری و پرداخت شد.

 

جلسه‌ای اختصاصی با رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گذاشته و در مورد خسارات وارد آمده به کشاورزان توضیحاتی را به ایشان ارائه دادم اما متأسفانه این جلسه فایده‌ای به همراه نداشت و جبران خسارات کشاورزان این منطقه در فرآیند تخصیص قرار نگرفت.همچنین صحبتی با استاندار خراسان رضوی نیز داشته‌ایم که ایشان عنوان کردند ۸۶۴ ملیارد تومان خسارت تمام کشاورزان در سطح استان بوده که متأسفانه برای آن اعتباری در نظر گرفته نشده است. در بودجه امسال هم برای این موضوع میزان بسیار کمی دیده شده که نمی‌توان در مورد پاسخگویی آن اطمینان داشت.

 

 در مورد وضعیت راه‌های روستایی شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود توضیح دهید.

 

بنایی: ۳۷ کیلومتر مسیر گناباد به مهنه تمام نشده بود و این آزادراه هم اکنون در حال انجام شدن بوده و ۲۷ کیلومتر دیگر از آن باقی مانده که این میزان به ۲ بخش شده، عملیات اجرایی  ۱۰ کیلومتر آن به عهده استان قرار داده شد که در استان برای آن مناقصه برگزار شد.

 

 ۱۷ کیلومتر دیگر آن باقی مانده بود که در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی دستور برگزاری مناقصه آن را گرفتیم و پیمانکار از خرداد ماه عملیات اجرایی آن را آغاز کرده و امید می‌رود با تملک پسته‌زارهای محدوده این جاده و انجام اقدامات فنی برای ابنیه‌ای که در این جاده مورد نیاز است تا پایان قرارداد پیمانکار پروژه به اتمام برسد.

 

ضمن این که در این روند پروژه‌های دیگر نیز در حال پیگیری هستند جاده بردسکن به بجستان، بجستان به گناباد و فرودگاه شهرستان گناباد از جمله این پروژه‌ها هستند.متأسفانه برخی از روستاهای ما با گذشت ۴۰ سال از انقلاب هنوز از راه استاندارد برخوردار نیستند و بخشی از عقب ماندگی استان خراسان رضوی در حوزه راه‌های روستایی مربوط به شهرستان‌های گناباد و بجستان بوده که اقدامات مربوط به آنها در دست پیگیری است.

 

امسال برای آب‌ر‌سانی روستایی ۴ میلیارد تومان اعتبار در ۲ شهرستان در نظر گرفته شده، همچنین هماهنگی‌هایی با بنیاد مسکن انجام شده موضوعات مربوط به بهسازی روستایی در دستور کار قرار گرفته، قیر زیادی را از طریق فرمانداری‌ها برای این امر اختصاص داده‌ایم و تمام تقلی ما این است که با به وجود آوردن وضعیت مناسب برای زندگی جمعیت را در روستاها نگاه داریم و توسعه متوازن را د ر این مناطق ایجاد کنیم

 

تسنیم: توسط برخی از شهروندان پیام‌هایی مبنی بر کمبود پزشک در بخش عمومی و تخصصی در شهرستان‌های گناباد و بجستان به خبرنگار تسنیم ارسال شده در مورد این موضوع رایزنی داشته‌اید؟

 

بنایی: این موضوع وظیفه مدیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی است که مسائل این حوزه را پیگیری کند وظیفه نمایندگان این است که قانون‌گذاری و نظارت داشته باشند؛ اما در کمبودها اگر مدیران بتوانند کمبودها را احصا کرده و به نمایندگان اطلاع دهند کارها بهتر پیش می‌رود زیرا تنها راه ارتباطی مدیران شهرستان‌ها با مسئولان رده بالای کشوری نمایندگان هستند

 

در مورد پزشک متخصص هر زمان کمبودی گزارش شده با ارتباط با مسئولان وزارت بهداشت برای رفع آن اقدام داشته‌ایم همچنین بیش از ۶۵ درصد بیمارستان علامه بهلول طباطبایی با ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیز در طول دولت تدبیر و امید ساخته شده؛ البته باید در نظر گرفت اینکه یک ساختمان شیک آماده شده باشد به تنهایی مشکلات درمانی را رفع نمی‌کند و باید تجهیزات و نیروی انسانی آن نیز تأمین شده باشد که حدود ۱۳ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیزات و اتمام ابنیه‌های این بیمارستان هزینه شده اما هنوز در برخی از رشته‌های تخصصی پزشکی کمبود وجود دارد.

 

اقدام مناسبی که دانشگاه علوم پزشکی گناباد انجام داده این است که تعداد زیادی از نیروهای پزشک عمومی بومی را برای گرفتن تخصص به شهرهای دیگر فرستاده که با برگشت این تعداد مشکلات حوزه‌های درمانی رفع شود.

 

چند مورد جلسه اختصاصی با بهداشت وزیر بهداشت برای رفع کمبودهای پزشک در شهرستان‌های گناباد و بجستان داشته‌ایم و هم اکنون بیش از  ۱۰۰ پزشک متخصص و عمومی در گناباد فعالیت می‌کنند

 

همچنین ۳۰ درصد از ۳۰۰ نفر دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد بومی هستند که در سال‌های آینده به سیستم بهداشت و درمان محدوده زیر پوشش این نهاد اضافه شده و بخش زیادی از مشکلات در حوزه پزشک این منطقه رفع می‌شود.

 

تسنیم

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج