خانه » خبر مهم » خراسان جنوبی از ابتدای امسال ۴۰۰ بار لرزید

خراسان جنوبی از ابتدای امسال ۴۰۰ بار لرزید

مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال حدود ۴۰۰ زلزله در استان خراسان جنوبی رخ داده است.

سیدابوالحسن میرجلیلی در نخستین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خراسان جنوبی در سال جاری اظهار داشت: از ابتدای امسال حدود ۴۰۰ زلزله دراستان خراسان جنوبی رخ داده است که بیشترین آن بین یک تا سه ریشتر بوده است.

وی افزود: از میان این تعداد زلزله به وقوع پیوسته در استان تنها دو مورد بالایی ۴ ریشتر بوده که یک زلزله در ۱۵ فروردین ماه به قدرت ۴٫۴ ریشتر در حوالی شهر شوسف و دیگری نیز در ۱۵ شهریورماه به قدرت ۴٫۷ ریشتر در حوالی شهر خوسف به وقوع پیوسته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد زلزله‌های در استان افزایش پیدا کرده است که این زمین لرزه‌ها با قدرت کم بوده است.

میرجلیلی بیان کرد: در بحث زلزله ۱۵ شهریورماه ظرف مدت ۶ دقیقه مرکز وقوع زلزله در روستاها این منطقه مشخص و به سرعت نیروهای امدادی و دستگاه‌های عملیاتی استان به این مناطق اعزام شدند.

وی افزود: این زمین‌لرزه پس از بررسی‌های انجام گرفته غیر از چند مورد خسارات جزئی مانند ترک خوردگی دیوارها مورد خاصی دیگر نداشته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: شناسایی مرکز زلزله در این زمان کم بر اثر پیگیری‌های استاندار در راستای تجهیز ۱۱ ایستگاه زلزله‌نگاری و راه‌اندازی دو شبکه زلزله‌نگاری و تامین اعتبارات آن از محل اعتبارات تملک دارایی، مدیریت بحران و اعتبارات ملی بوده که سبب بالا بردن دقت مراکز زلزله نگاری در استان شده است.

میرجلیلی تصریح کرد: در سایر حوادث طبیعی به وقوع پیوسته در استان از ابتدا سال حدود ۹ طوفان شن و ریزگرد، چهار مورد آتش‌سوزی نخلستان‌ها و طاق‌زارها و ۲۱ مورد واژگونی تانکرهای حمل مواد سوختی رخ داده که خوشبختانه بدون هیچ مشکلی برطرف شده است.

وی با اشاره به دستور کار جلسه مبنی بر برنامه‌ریزی برای فصل زمستان و بارندگی‌های رگباری در استان اظهار داشت: خوشبختانه براساس اقدانات پیشگیرانه و هشدارهای مدیریت بحران استان در سه سال گذشته هیچ‌گونه تلفات ناشی از سیلاب در استان نداشته‌ایم و خسارت‌های مالی در این زمینه با اقدامات انجام شده کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: در این راستا نیز مقرر شد تمامی دستگاه‌های خدمات رسان در راستای آمادگی استقبال از فصل زمستان امکانات و تجهیزات خود را به روز و اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهند.

میرجلیلی با اشاره به دستور کار جلسه مبنی بر تصویب خشکسالی‌های استان در شورای مدیریت بحران خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه در نیمه نخست سال زراعی ۹۵ و ۹۶ شاهد بارندگی‌های خوب و بی‌سابقه‌ای در استان بوده‌ایم اما در نیمه دوم این سال زراعی بارندگی‌های خوبی نداشته‌ایم و استان در خشکسالی حاد به سر می‌برد که این خشکسالی استان به تصویب این شورا رسید تا به کارگروه کشوری مدیریت بحران برده شود و اعتبارات لازم در زمینه خشکسالی اخذ و به استان اختصاص داده شود.

وی افزود: با پیگیری استاندار خراسان جنوبی از سازمان‌های مدیریت بحران و سازمان برنامه ریزی کشور مبلغ ۲۹۰ میلیارد ریال در راستای موارد و پروژه‌های خاص ناشی از حوادث بین هر دستگاهی ابلاغ و در حال حاضر برای تخصیص آن منتظر امضای مبادله موافقت نامه‌ها از سو دستگاه عضو مدیریت بحران در استان هستیم

تسنیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج