خانه » خبر مهم » تاثیر زلزله‌های خفیف بر فعال‌شدن گسل‌های پایتخت

تاثیر زلزله‌های خفیف بر فعال‌شدن گسل‌های پایتخت

عضو هیات علمی پژوهشگاه مهندسی زلزله با اشاره به وقوع زمین‌لرزه ۲ ریشتری اطراف تهران گفت: زمین لرزه ضعیف از نظر علمی معنادار نیست اما امکان فعال شدن گسل‌های تهران همیشه وجود دارد.وی با بیان اینکه وقوع زمین لرزهٔ خفیف در تهران امری طبیعی است، افزود: اگرچه علم امروز ما نمی‌تواند توضیحی در مورد ارتباط زلزله ۲ ریشتری شب گذشته با گسل‌های اصلی تهران داشته باشد، اما همیشه باید در این زمینه هوشیار باشیم چون احتمال فعال شدن گسلها هست.

وی ادامه داد: در تهران تعداد زیادی ایستگاه لرزه‌نگاری داریم که چنین زلزله‌هایی را ثبت می‌کند این در حالی است که اگر همین زمین لرزه در مناطق دورتر از تهران رخ می‌داد ثبت نمی‌شد.

وی با اشاره به اینکه وقوع یک زمین لرزه خفیف در تهران نمی‌تواند معنادار باشد، تأکید کرد: اگر همین زلزله خفیف به تعداد بالا در بازه زمانی محدود رخ دهد می‌تواند معنادار شود.

زارع خاطرنشان کرد: ممکن است حرکت یک گسل ضربه‌ای به گسل مجاور خود بزند و آن را فعال کند و ما بیشتر این را به بازی دومینو تشبیه می‌کنیم که در مورد زمین لرزه‌های خفیف مانند زلزله شب گذشته هم امکان فعال شدن گسلها تحت تأثیر انرژی آزاد شده وجود دارد.

شب گذشته زمین لرزه ای با قدرت ۲ ریشتر حوالی تهران ثبت شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج