خانه » خبر » برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، تهران را تهدید می‌کند

برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، تهران را تهدید می‌کند

نایب‌رئیس مجمع نمایندگان تهران برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی را در فرونشست زمین مؤثر دانست و بر لزوم تشکیل کمیته‌ای به‌منظور ارائه راهبردهای مؤثر برای مدیریت منابع آبی تأکید کرد.

فریده اولادقباد  با بیان اینکه برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی به‌دلیل توسعه بی‌رویه اراضی کشاورزی شدت گرفته و موجبات افزایش فرونشست زمین در پایتخت را فراهم کرده است، گفت: متأسفانه منابع آب کشور طی سال‌های ۸۲ تا ۹۳ به حالت تنش آبی و در برخی موارد به شرایط بحرانی رسیده و پدیده فرونشست زمین در کشور به‌ویژه تهران در حال گسترش و افزایش است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رابطه معناداری میان فرونشست زمین و زلزله وجود ندارد، گفت: تهران خود روی گسل‌های زلزله قرار دارد از این‌رو رابطه‌ای میان این دو مقوله وجود ندارد.

  • رکورد فرونشست زمین در تهران

وی با یادآوری اینکه بیشترین میزان فرونشست زمین در جهان تاکنون در نیومکزیکو به میزان ۳۲سانتی‌متر در سال ثبت شده که این رقم در جنوب تهران به ۳۶سانتی‌متر در سال رسیده است، تصریح کرد: این موضوع به یک پدیده تبدیل شده بنابراین قابل پیگیری و رسیدگی است و باید راهکارهای مناسب پیشگیرانه از سوی دستگاه‌های ذیربط مانند وزارت جهادکشاورزی، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس و سازمان حفاظت محیط‌زیست مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه پدیده فرونشست خسارات جانی و مالی فراوان و نگرانی‌هایی را میان عموم مردم به همراه داشته است، افزود: امروز شاهد وقوع این پدیده در سطح شهر، مراکز خرید و حتی دانشگاه‌شریف هستیم و ممکن است در آینده‌ای نزدیک تهران را در معرض تهدید جدی قرار دهد.

اولادقباد با تأکید بر اینکه متولیان باید گامی جدی در مدیریت منابع آب سطحی، زیرزمینی و مرزی بردارند، تصریح کرد: استفاده بهینه از آب‌های مرزی و مشترک با توجه به الزامات دیپلماسی بین‌المللی و پایداری اکوسیستم، شیرین‌سازی‌ آب دریا در جهت تشویق اسکان جمعیت در نواحی ساحلی به جای طرح‌های انتقال بین حوزه آب با مسافت طولانی، توجه به ارزش اقتصادی آب در مصارف، نظارت و جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، کاهش مصرف آب در بخش‌های کشاورزی با ارتقا و بهره‌وری و کاربرد فناوری نوین آبیاری و همکاری علمی و تبادل تجربیات با نهادهای بین‌المللی، استفاده از ابزارهای اقتصادی در حفاظت از کیفیت منابع آب و تقویت ظرفیت‌های مردم‌نهاد ازجمله راهکارهای مؤثر در راستای اهداف راهبردی آب کشور است.

  • لزوم تغییر نوع کشت و همچنین عدم‌صدور مجوز حفر چاه

اولادقباد با تأکید بر لزوم تغییر نوع کشت و همچنین عدم‌صدور مجوز حفر چاه، خاطرنشان کرد: صدور مجوز حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق در برخی استان‌ها، کم آبی و بی‌آبی و در نتیجه مهاجرت‌ها را به‌دنبال داشته است.

نایب‌رئیس مجمع نمایندگان استان تهران با انتقاد از استفاده بی‌رویه از آب رودخانه‌ها، گفت: این امر منجر به خشکسالی تالاب‌ها و همچنین شیوع ریزگردها شده است که در این رابطه می‌طلبد کمیته‌ای متشکل از وزارت جهادکشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس، وزارت نیرو و همچنین سازمان حفاظت محیط‌زیست مهم‌ترین راهکارها و راهبردها را در جهت مدیریت منابع آبی کشور ارائه و اجرا کنند و چنانچه نسبت به این امر بی‌توجهی شود، آسیب‌های ناشی از فرونشست زمین، تمامی استان‌ها و مناطق کشور را فراخواهد گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج