خانه » خبر مهم » ایمن سازی دیواره ساحلی معمولان متوقف شد؛ سیل شهر را تهدید می‌کند

ایمن سازی دیواره ساحلی معمولان متوقف شد؛ سیل شهر را تهدید می‌کند

پروژه ایمن سازی دیواره ساحلی شهر معمولان در نبود اعتبار متوقف شده است و این در حالیست که مردم ضلع جنوبی شهر معمولان در خطر سیلاب هستند.

با آغاز فصل پاییز و نزدیک شدن به زمان وقوع بارش‌ها هشدارهای برخی از مسئولان برای خطرساز شدن دیواره ساحلی رودخانه شهر معمولان بیشتر شده است چراکه بیم آن می‌رود با نخستین بارش‌های پاییزی ضلع جنوبی این شهر درگیر سیلاب شود.

دیوار ساحلی شهر معمولان که کار ساخت آن سال ۹۵ شروع‌شده است درمجموع ۸۰۰ متر است و هم‌اکنون ۵۰۰ متر آن مرمت‌شده است اما به علت کمبود اعتبار مابقی کار نیمه‌کاره باقی‌مانده است و بر اساس هشدارهایی که داده‌شده اگر تا آغاز  فصل بارندگی که به گفته سازمان هواشناسی آبان ماه است تکمیل نشود، خانه‌هایی که در ضلع جنوبی شهر معمولان قرار دارند درخطر سیلاب قرار می‌گیرند.

عباس محمودی بخشدار معمولان  در این رابطه اظهارداشت: عملیات اجرایی احداث دیوار ساحلی این شهر به نقطه حساسی رسیده است که بیشتر خطرساز است که متأسفانه به علت کمبود اعتبار متوقف‌شده است.

توقف اجرای پروژه دیواره ساحلی در نبود اعتبار

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع و سیلاب‌های سال ۹۴ و۹۵ که خانه‌های ساحلی شهر معمولان را آب گرفت مسئولان حساسیت بیشتری به خرج دهند، در آن زمان پیمانکار را بدون تشریفات و به‌ صورت اورژانسی آوردیم و شروع به کارکرد و ۵۰۰متر بالای ترانشه و مسیر مدرسه مطهری تا بالای شهر را خاک‌ریزی کرد و کار آن را انجام داد اما تا زیر ترانشه متوقف شد.

 

بخشدار معمولان عنوان کرد: بیش از دو میلیارد تومان توسط پیمانکار برای آن هزینه شده  است اما امور آب استان که متولی آن است حتی یک ریال پول به این پیمانکار پرداخت نکرده است و با توجه به اینکه توان پیمانکار نیز محدود است و شاید نتواند بیشتر از این هزینه کند هیچ اعتباری دریافت نکرده است.

 وی بیان کرد: زیر ترانشه با توجه به اینکه در سیلاب سال‌های ۹۴  و۹۵ خالی‌شده است حساسیت ‌برانگیز است از استاندار لرستان و ستاد حوادث استان تقاضا داریم در بحث تخصیصات کمک کنند و مقداری اعتبار به پیمانکار بدهند تا بتواند پروژه را  ادامه دهد چون اگر دیوار ساحلی بازسازی شود خانه‌های مسیر سیلاب را ایمن می‌کند.

ایمن سازی بخشی از دیواره ساحلی

محمودی تصریح کرد: اکنون آن قسمتی که آماده‌شده هر سیلابی بیاید هیچ مشکلی پیدا نمی‌کند و بزرگ‌ترین سیلاب‌ها مثل سیلاب سال‌های ۹۴ و۹۵ وارد شهر نمی‌شود و خانه‌ها  نیز در مسیر سیل نیستند و اگر این دیوار تا آخر شهر ادامه پیدا کند تمام خانه‌های مسیر این دیوار از سیلاب ایمن می‌شوند و ما می‌توانیم از آن به‌عنوان یک خیابان  ساحلی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری نیز  اعلام کرده در صورت تکمیل شدن دیوار ساحلی کار زیباسازی این خیابان  را انجام خواهد داد و می‌تواند به‌عنوان کمربندی شهر معمولان در زمانی اگر به هر دلیلی اتفاقی بیفتد راهی است  که مردم می‌توانند به‌عنوان کنارگذر از آن استفاده کنند.

صرف ۲ میلیارد تومان برای ساخت دیواره ساحلی

رضا حیدری پیمانکار پروژه دیوار ساحلی معمولان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: کل دیوار ساحلی معمولان ۸۰۰متر است که ۵۰۰ متر آن انجام‌شده است که دو میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

 

 وی افزود: شرکت  آب منطقه‌ای که متولی  آن است هنوز یک ریال به ما پرداخت نکرده است  و به علت نداشتن اعتبار و قرارداد احتمالاً تعطیل می‌شود، با بستن  یک قرارداد سه‌میلیاردی  پروژه تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

مقاوم نبودن خانه‌های مسیر رودخانه کشکان

پیمانکار پروژه دیوار ساحلی معمولان عنوان کرد: خانه‌های مسیر رودخانه کشکان روی یک سطح مقاوم قرار ندارند و با کوچک‌ترین سیلاب با توجه به ساختار ترانشه احتمال ریزش و تخریب آن خیلی زیاد است  چون جنس ترانشه آبرفتی است و در مقابل نفوذ آب خیلی ضعیف است.

 وی بیان کرد: با توجه به زیر شورهایی که قبلاً ترانشه داشته است ترانشه در برابر سیلاب‌ها اصلاً مقاومت ندارد و ریزش آن حتمی است.

محمد عزیزی شهردار معمولان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بر اساس طرح مطالعات شهری  سال۸۶ شهر معمولان در امتداد کرانه غربی رودخانه کشکان به طول ۱۵۰۰ متر قرارگرفته که واحدهای مسکونی این محل به‌صورت متراکم چه قبل از تأسیس شهرداری و چه بعد از تأسیس شهرداری بر اساس طرح هادی مصوب شهری بهسازی شدند.

وی افزود: به علت توپوگرافی تند منطقه و واقع‌شدن شهر معمولان و قرار گرفتن در پایین‌دست حوزه آبریز شهرهای چگنی، خرم‌آباد وکوهدشت در هنگام بارندگی در مدت کوتاهی باعث جریان سیل رودخانه می‌شود که  سبب ایجاد خطرات جانی ومالی برای ساکنان محل می‌شود.

 

خطرناک بودن مسیر به دلیل احتمال ریزش ترانشه

شهردار معمولان عنوان کرد: با توجه به اینکه رودخانه کشکان  از زمره رودخانه‌های پیچان رود واز خصوصیات این‌گونه رودها تغییر مسیر، تخریب و شست‌وشوی کناره ساحلی و ایجاد ترانشه می‌شود که در قسمتی از شهر معمولان سبب ایجاد تغیر مسیر به سمت شهر و ایجاد ترانشه خطرناک شده است که سبب تخریب وشسته شدن زیر ترانشه و به خطر افتادن واحدهای مسکونی بالای ترانشه شده است.

وی بیان کرد:  ۱۸ خانه مسکونی که در حاشیه  این ترانشه است ضریب ایجاد خسارت در هنگام طغیان رودخانه، زلزله ورانش را بالابرده است که جهت جلوگیری از سیل شرکت آب منطقه‌ای لرستان جهت حفظ شهر اقدام به احداث دیوار حفاظتی کرده است که ۵۰۰ متر آن انجام‌شده است.

عزیزی بیان کرد: انجام این ۵۰۰ متر سبب رضایتمندی شهروندان و ساکنان و رفع خطرات احتمالی در هنگام سیل در آن منطقه شده است ولی متأسفانه در قسمتی که ترانشه قرار دارد احتمال خطر بسیار بالاست که در حوزه مذکور طرح متوقف‌شده است که اگر دلیت حفاظتی در زیر ترانشه اجرا شود هم سبب تسهیل ترانشه وهم از آب شستگی بیشتر جلوگیری می‌کند که از مدیرکل ستاد حوادث، مدیرکل بحران و مدیرکل آب منطقه‌ای لرستان خواستار اعتبار لازم جهت  انجام این پروژه هستیم.

 

اعطای تسهیلات کم بهره به مالکان این منطقه

وی گفت: از طرف مدیرکل ستاد بحران لرستان جهت تسهیل و کمک به مالکان مشرف‌به ترانشه جهت نقل‌مکان تسهیلات یارانه دار خارج از نوبت که اگر حاضر به نقل‌مکان شوند اعطا می‌شود.

شهردار معمولان افزود:۳۰میلیون وام ،شش میلیون وام بلاعوض و پروانه ساخت رایگان از طرف شهرداری معمولان به مالکین و ساکنان محل بالای ترانشه درصورت نقل‌مکان داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جلسه با مالکان برگزار کردیم ولی هیچ‌کدام  از آن‌ها از این طرح استقبال نکردند و گفتند ملک ما بیشتر از این ارزش دارد و قبول نکردند که خانه‌های بالای این ترانشه را خالی کنند.

لزوم تکمیل بازسازی دیواره ساحلی معمولان

نعمت‌الله دستیاری فرماندار پلدختر در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: در ستاد بحران شهرستان که با حضور مدیرکل ستاد بحران استان و رئیس امور آب منطقه‌ای لرستان در بخشداری معمولان برگزار شد مقرر شد که ۱۰۰ متر از دیوار ساحلی معمولان که خطرساز هم تکمیل شود.

وی افزود: نزدیک ۵۰۰ متر از دیواره ساحلی معمولان بازسازی‌شده و بیش از دو میلیارد تومان برای آن هزینه شده است؛ با پیمانکار  صحبت شده تا ۱۰۰ متر  دیگر را نیز انجام دهد  که برای تکمیل شدن آن شش میلیارد نیاز است تا از  ترانشه‌ای که خطرناک است عبور دهد.

 

در خطر سیلاب بودن ضلع غربی شهر معمولان

فرماندار پلدختر عنوان کرد: اگر کار دیوار ساحلی انجام نگیرد و بارندگی رخ دهد مردم ضلع غربی معمولان درخطر  سیل هستند چون آن قسمتی که ترانشه قرار دارد درخطر سیلاب است و هرلحظه احتمال ریزش ترانشه وجود دارد بنابراین که اگر ترانشه ریزش  کند با یک فاجعه روبرو می‌شویم.

وی بیان کرد: البته اخطارهای لازم را  به ساکنان این بخش از معمولان داده‌ایم و کسانی که بخواهند آنجا را ترک کنند ۳۰میلیون تومان وام کم‌بهره و شش میلیون تومان وام بالاعوض داده می‌شود از طرفی پروانه مجانی ساخت نیز به آن‌ها می‌دهیم اما متأسفانه مردم استقبال نکردند.

میرزایی رئیس شرکت آب منطقه‌ای لرستان نیز گفت:برای دیوار حفاظتی شهر معمولان قراردادی به ارزش یک میلیارد و۸۰۰ میلیون تومان  با شرکت سافروش پیماهان امضا کردیم که تا الآن با توجه به ضرورتی که وجود دارد پیمانکار نزدیک سه میلیارد کارکرده که ۸۵ درصد کار را انجام داده ولی فاز اول را که انجام داده است حتی یک ریال  پیش‌پرداخت هم دریافت نکرده است.

بهره برداری پروژه دیواره ساحلی معمولان تا پیش از فصل بارش

وی افزود: قرار است از محل اعتبارات ستاد حوادث لرستان اگر تأمین اعتبار شود با اعتبار لازم را علاوه بر اینکه معوقات پیمانکار را پرداخت کنیم ۵۰۰  متر باقی‌مانده پروژه را هم به انجام برسانیم.

وی  هدف از اجرای دیواره حفاظتی شهر معمولان را محافظت این شهر از سیلاب‌های فصلی دانست و عنوان کرد: با توجه به بازدیدی که طی روزهای اخیر از این طرح داشتم طرح با جدیت فعال است و پیمانکار از توان مالی خودش استفاده می‌کند که شرکت آب منطقه‌ای لرستان با دست‌خالی و با استفاده از توان مالی پیمانکار این طرح را اجرا می‌کند تا قبل از فصل بارندگی‌ها این طرح تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد که این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج