خانه » خبر مهم » اثرات نامطلوب خشکسالی در تامین آب شرب

اثرات نامطلوب خشکسالی در تامین آب شرب

شاهین پاکروح در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه آب در نشست خبری که با حضور برخی ازمسئولان در حوزه آب و فاضلاب برگزار شد، اظهار کرد: بیش از یک دهه کشور با مشکل خشکسالی روبرو بوده و ایران جز مناطقی است که اقلیم خشک دارد.

وی در ادامه افزود: خشکسالی اثرات نامطلوبی برای تامین آب شرب می تواند ایجاد کند.

معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب با بیان کاهش ۳ تا ۵ درصدی بارش ها در سال های اخیر خاطر نشان کرد: عملا بارش برف به باران تبدیل شده و در سال های اخیر به ۲۳۰ میلیمتر رسیده است.

 پاکروح با بیان کاهش بارندگی و افزایش تبخیر در سال های اخیر اظهار کرد: منابع آبی کاهش پیدا کرده است به طوریکه امسال ۲۸۹ شهر با تنش روبرو بوده به طوریکه شهرهای تنش زا در سال گذشته حدود ۳۰۱ شهر بوده است.

وی افزود: میزان آب بدون درآمد حدود ۲۵ درصد بوده است به طوریکه این رقم در سال ۱۳۸۳ حدود ۳۳ درصد و این درحالی است که در بخش هدررفت، میانگین کشورهای توسعه یافته ۱۵ درصد و در کشورهای در حال توسعه ۳۵ درصد است.

معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب به مصوبه مجلس درخصوص ساماندهی انشعاب ها گفت: افرادی که به هر دلیل از انشعاب غیرمجاز استفاده می کنند، می توانند با مراجعه به اداره های آب از امتیاز و ظرفیت های این قانون استفاده کنند.

پاکروح تعداد انشعاب های غیرمجاز در سراسر کشور را نزدیک به ۳۰۰ هزار انشعاب عنوان کرد و گفت: برخی از واحدهای مسکونی به دلیل نداشتن پروانه ، از دریافت انشعاب محروم هستند اما به دنبال مصوبه جدید مجلس، می توانیم به طور موقت برای آنها انشعاب صادر کنیم تا مشکل پروانه ملکی آنها برطرف شود و انشعاب دائم دریافت کنند.

وی درخصوص کیفیت آب تهران خاطرنشان کرد: وزارت نیرو به سمت برداشت آب از آب های سطحی رفته است که این امر موجب افزایش کیفیت آب تهران شده است، چرا که آب سطحی به مراتب با کیفیت تر از آب های زیر زمینی است.

معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: هم اکنون بیش از ۷۰ درصد آب تهران از آب های سطحی تامین می شود.

همچنین علی سیدزاده مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب در این نشست خبری اظهار کرد: بیش از ۱۷ هزار کیلومتر از شبکه ها، یک میلیون ۲۰۰ هزار انشعاب، ۱۱۶ مخزن و ۴۲۶ کیلومتر خط انتقال نشت یابی و ۲۱۰۷ کیلومتر از شبکه ها نوسازی شده است.

وی افزود: سه استراتژی مدیریت فشار، اصلاح شبکه های توزیع و کنترل نشت برای کاهش هدر رفت آب مطابق با استاندارد IWA در داخل کشور پیگیری می شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: اصلاح و بازسازی شبکه نیازمند اعتبار مالی مناسبی است که امیدواریم با کمک دولت و مجلس بتوانیم این بخش را با سرعت بالایی ارتقا دهیم.

وی در ادامه افزود: سهم آب شرب کشور حدود ۷ درصد است که در صورت اجرای طرح های تامین آب مشکلی برای تأمین آب شرب شهرها نخواهیم داشت.

همچنین وکیلی، مدیر کل دفتر نظارت بر بهره‌برداری فاضلاب شرکت آب و فاضلاب کشور در این نشست خبری اظهار کرد: در کنار تامین آب جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب نیز از وظایف ما است که به طور میانگین می توان گفت از میزان مصرف آب خانگی ۸۰ درصد تبدیل به فاضلاب می‌شود پس باید فاضلاب‌ها جمع‌آوری و بازچرخانی می‌شود که از لحاظ بهداشتی و سلامت مهم است.

وی افزود: بیشترین حجم احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سه دهه گذشته رخ داده است و قبل از انقلاب کمتر از ۱۰ تصفیه خانه داشتیم اما امروز در ۲۹۵ شهر کشور ۱۸۳ مرکز تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد که ۴۷ درصد متوسط جمعیت شهری را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وکیلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب خروجی تصفیه خانه‌ها است که از این میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد بازچرخانی و مورد استفاده بخش کشاورزی قرار می‌گیرد.

میزان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج