خانه » خبر » آب آلوده رودخانه مهمان ناخوانده سفره اهالی دماوند است

آب آلوده رودخانه مهمان ناخوانده سفره اهالی دماوند است

شهرستان دماوند هر چند در نزدیکی پایتخت است اما همچنان برخی روستاها با مشکل نبود آب شرب دست و پنجه نرم می‌کنند که نه تنها این امر سبب مهاجرت اجباری ۵۰ خانوار روستای کلاک شده بلکه برخی از روستاییان نیز مجبور به استفاده از آب آلوده رودخانه هستند

  روستای کلاک یکی از توابع بخش مرکزی شهرستان دماوند است که در حال حاضر ۳۱ خانوار در این روستا سکونت دارند، این روستا در نزدیکی غار رودافشان یکی از آثار تاریخی با قدمت و پیشینه طولانی در شهرستان دماوند قرار دارد که در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده است.

این روستا و روستای همجوار به نام مشهد با وجود غار رودافشان در مسیر روستا و بهره‌مندی از آب و هوای مناسب، فضای دلنشین، وجود کوه‌های مناسب برای کوهنوردی می‌توانند جزء روستاهایی باشند که از نظر گردشگری در سطح یک کشور قرار گیرند و هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اشتغال به توسعه روستا و شهرستان کمک کنند.

اما این روستاها جزء روستاهای توسعه‌ نیافته شهرستان دماوند هستند که از نعمت مهم آب بی‌بهره هستند، این روستاها از نظر عمران و آبادی نیز دارای مشکلاتی هستند که به نظر می‌رسد با توجه به قرار گرفتن شهرستان دماوند در فاصله ۵۰ کیلومتری پایتخت این وضعیت برای این روستاها قابل قبول نباشد.

البته در چند سال اخیر مسئولان تلاش‌های زیادی برای توسعه این روستاها انجام دادند، گاز رسانی به اهالی روستای مشهد یکی از این فعالیت‌ها بود؛ اما اهالی روستای کلاک از نبود آب لوله‌کشی و شرب همچنان گلایه دارند.

کمبود آب در کلاک بیداد می‌کند

یکی از اهالی روستای کلاک که خانم مسنی بود و سرپرستی نداشت با گلایه از نبود آب شرب سالم گفت: از سال ۹۱ تاکنون با کمبود شدید آب مواجه هستیم و تمام زمین‌های زراعی‌مان خشک شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ‌گونه درآمدی ندارم و خرج زندگی خود را از طریق تهیه نان و رشته آش در خانه تأمین می‌کنم که کفاف زندگی‌ام را نمی‌دهد و در حال حاضر برای تهیه آب شرب باید هفته‌ای ۳۰ هزار تومان خرج کنم که به دلیل نداشتن این مبلغ مجبورم از آب آلوده رودخانه استفاده کنم.

فرد دیگری از اهالی این روستا نیز در ادامه بیان کرد: تمام درآمد سالیانه ما از زمین‌های زراعی‌مان بود، حدود هشت هکتار زمین کشاورزی داشتیم که مقدار زیادی از محصولات شهر را نیز می‌توانستیم تأمین کنیم  اما در سال‌های اخیر به ویژه سال جاری حتی محصولی برای استفاده خودمان نداشتیم.

پیرمردی از اهالی روستا که زحمت‌های زیادی در روستا می‌کشید، علاوه بر تأکید گلایه‌های سایر اهالی عنوان کرد: در حال حاضر برای تهیه آب شرب باید به افرادی هزینه‌هایی را پرداخت کنیم تا آب شرب ما را تأمین کنند، مجبوریم برای تهیه آب مسافت زیادی را در طول هفته طی کنیم و به روستاهای اطراف و یا حتی شهرستان دماوند برویم.

حتی آب برای غسل میت هم نداریم

وی افزود: اگر یکی از اهالی فوت کند برای انجام امور دفن  و غسل و کفن باید مسافتی حدود ۳۰ کیلومتر را تا روستای شلمبه طی کنیم و سپس برای دفن به روستای خودمان بیاوریم؛ همچنین یکی دیگر از دغدغه‌های ما پذیرایی در ماه محرم است که برای تهیه غذا دسترسی به آب شرب نداریم و مجبوریم از آب رودخانه استفاده کنیم.

استفاده از آب آلوده رودخانه، سبب بیمارهای عفونی در میان اهالی شده است

در ادامه سید حسین محمدی‌فر بهورز حاضر در شبکه بهداشت روستا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آلوده بودن آبی که از رودخانه توسط اهالی استفاده می‌شود اظهار داشت: تاکنون افرادی به شبکه بهداشت روستا مراجعه کرده‌اند که دارای عفونت‌های چشمی، روده‌ای، پوستی و بیماری اسهال بوده‌اند که در این دو ماه اخیر تعداد این قبیل افراد بیشتر نیز شده است.

وی بیان کرد: فاضلاب‌های خانگی و فاضلاب پرورش ماهی وارد رودخانه می‌شود که آلودگی‌های بسیار زیادی را در پی دارد.

بهورز شبکه بهداشت روستای کلاک ادامه داد: به دلیل کمبود آب در این روستا و خشک شدن زمین‌های زراعی اهالی با مشکلات مالی قابل توجهی مواجه شده‌اند و حتی هزینه خرید آب را هم ندارند به علاوه استفاده از آب آلوده رودخانه بیماری‌های بسیار زیادی را با هزینه‌های قابل توجه به دنبال دارد.

محمدی‌فر با بیان اینکه متأسفانه مشکلات این روستا بسیار زیاد است و مسئولان به دفعات در این روستا حضور پیدا کرده‌اند و وعده‌هایی دادند که تاکنون عملی نشده تصریح کرد: بیشتر افراد این روستا زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، مسئولان به وضعیت اهالی این روستا رسیدگی کرده و مبلغ بیشتری به این افراد اختصاص دهند تا حداقل پول آب شرب‌شان از این طریق تأمین شود.

۵۰ خانوار روستا سال گذشته به دلیل نبود آب مهاجرت کردند

وی عنوان کرد: مردمی که در این روستا صاحبان ملک و دارای شغل‌هایی مانند دامداری و کشاورزی بودند، امروز مجبورند برای تأمین مخارج زندگی از جمله خرید آب در منازل افراد دیگر کار کنند.

محمدی‌فر با بیان اینکه در سال گذشته جمعیت روستا حدود ۸۰ خانوار بود تأکید کرد: مشکلات عمده در روستا باعث شده تا جمعیت روستا به ۳۱ خانوار برسد که حدود شش خانوار به صورت موقتی در روستا رفت و آمد می‌کنند.

علی فرهادی رئیس شورای روستای کلاک نیز در این زمینه اظهار داشت: حدود هشت سال است که مردم کلاک از کمبود آب شرب و در سال‌های اخیر از نبود آب شرب رنج می‌برند که در سال ۸۸ روستای همجوار ما به نام مشهد یک حلقه چاه زدند و قرار بر این شد تا آب را برای روستای کلاک پمپاژ کنند که در این هشت سال به دلایل نامعلومی این پروژه متوقف شده است.

انتقال آب از روستای مشهد با مشکل حقوقی مواجه شده است

وی با بیان اینکه پیگیری‌های لازم توسط شورای روستا انجام شده ادامه داد: در سال‌های اخیر فعالیت‌های خوبی برای این امر انجام شد و لوله‌کشی‌ از روستای مشهد انجام شده است؛ اما در حال حاضر ۱۴۰ متر از این مقدار لوله‌کشی باقی مانده است که متأسفانه با مالک مشکل داریم که به خاطر شکایت انجام شده، پروژه متوقف شده است.

رئیس شورای روستای کلاک گفت: یکی از نکات مهّم این است که دادگاه برای رسیدگی به این مسئله آبان ماه نوبت گذاشته است که این موضوع خود مشکلات زیادی در بردارد که این تعداد خانوار تا دو ماه دیگر هم باید این موضوع را تحمل کنند.

پیگیری مشکلات روستای کلاک در دستورکار فرمانداری دماوند قرار دارد

در بازدیدی که فرماندار و بخشدار مرکزی دماوند از این روستاها داشتند از نزدیک در جریان مشکلات اهالی قرار گرفتند، ناصر محمودی‌فرد فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به دو مشکل اساسی روستای کلاک و مشهد با عنوان آب و آسفالت و فعالیت‌های عمرانی اظهار داشت: با هماهنگی‌های انجام شده با امور آب روستایی و تخصیص اعتبارات لازم سعی شده تا به زودی مشکل آب این دو روستا برطرف شود و تصمیم بر این شد تا زمانی که مشکل آب در روستای کلاک حل شود هفته‌ای سه تانکر آب با هزینه فرمانداری و بخشداری به روستائیان ارائه شود.

وی بیان کرد: اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان برای تأمین آب روستای مشهد اختصاص یافته که با رفع مشکل آب و انجام فعالیت عمرانی از مهاجرت اهالی روستا جلوگیری خواهد شد.

فرماندار دماوند خاطرنشان کرد: در مورد مشکل آب این مناطق بخشی که مربوط به فرمانداری است را از ۲۵ شهریورماه به صورت عملیاتی پیگیری می‌کنیم؛ اما بخش دیگر که مربوط به مشکلات حقوقی می‌شود باید از طریق دستگاه قضایی برطرف شود.

تسنیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

idman96

ما را در کانال تلگرامییمان دنبال کنید

ورود به کانال
خروج